Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

E-maily jsem nepsal, tvrdí Šafařík. Je mi z toho špatně, ježí se nevěřící Jandák

Česko

  16:54
PRAHA - I když šéf rozhlasové rady Petr Šafařík odmítl, že by premiérovi psal e-maily, které hackeři ukradli, někteří poslanci ze sněmovního volebního výboru mu nevěří. „Jsem strašně nerad, když ze mě někdo dělá vola,“ zlobí se třeba poslanec Vítězslav Jandák.

Vítězslav Jandák

E-maily Sobotkovi jsem nepsal, prohlásil po dvou týdnech, před kterými kauza ukradených e-mailů předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) vypukla, šéf rozhlasové rady Petr Šafařík. Až do té doby označoval korespondenci za „neautentickou“, což některým poslancům ze sněmovního výboru, který volí zástupce rady, přišlo nedůvěryhodné.

Ztratí šéf rozhlasové rady důvěru? E-maily Sobotkovi kritizují poslanci i radní

Ani Šafaříkovo nové vyjádření však některé poslance neuklidnilo. „Tuto odpověď jsem chtěl slyšet, ale už mu bohužel nevěřím,“ řekl pro server Lidovky.cz předseda výboru Martin Komárek (ANO). Ten na středečním setkání prohlásil, že kdyby něco podobného Šafařík řekl už na začátku, tak by jednání ani nesvolával. Podobně přemýšlí i místopředseda výboru Vítězslav Jandák (ČSSD). „Je mi špatně od žaludku a jsem strašně nerad, když ze mě někdo dělá vola,“ zlobí se.

Zaznívají však i hlasy, že se Komárek snažil jednáním ve sněmovně informaci zpolitizovat a dodat váhu ukradené korespondenci premiéra. „To nebyla otázka předsedy rozhlasové rady, ale snaha se šťourat v mailech, které byly panu Sobotkovi ukradeny. Komárek mě děsně zklamal,“ tvrdí člen výboru a Sobotkův spolustraník Jan Birke, který ve středu přiznal, že mu hackeři rovněž napadli e-mail. Šafaříkovi navíc prý věří.

Podle uniklé elektronické pošty měl Šafařík informovat premiéra o tom, co se v radě děje. To odporuje poslání rady, která by naopak měla dbát na politickou nezávislost veřejnoprávního média.

Psal šéf rozhlasové rady Petr Šafařík e-maily o zákulisí rozhlasu premiérovi Bohuslavu Sobotkovi?

Šafaříkovi je prý líto, že se nemohl ve středu na výbor dostavit. „Za vynucenou neúčast na středeční schůzi volebního výboru se ještě jednou všem velmi omlouvám,“ napsal serveru Lidovky.cz. „V Radě Českého rozhlasu odvádím dlouhodobě velké množství práce a postupuji i vůči kolegům naprosto transparentně. Ta činnost mne velmi baví a od kolegů radních jsem k ní dosud neslyšel téměř žádné výhrady,“ hájí se.

Výbor Šafaříka neřešil

Výbor se ve středu Šafaříkovou záležitostí nakonec vůbec nezabýval, i když na schůzi dorazila většina členů rozhlasové rady. Poslanci se nedokázali ani po hodině a půl dohodnout na programu. Některým navíc vadilo, že by se jednalo o „Šafaříkovi bez Šafaříka“.

Anketa

Měl by šéf rozhlasové rady Petr Šafařík po skandálu s ukradenými e-maily premiéra skončit?

Ano, ztratil důvěru 1249
Ne, měl by zůstat 72
Nevím 25

„S prosbou o diskrétnost“ - tak začínaly všechny údajné Šafaříkovy e-maily premiérovi. Objevovaly se v nich i interní informace o jednání rady a volbě nového generálního ředitele Českého rozhlasu. V jednom případě prý žádal Šafařík Sobotku i o radu ohledně člena dozorčí komise. Pravost e-mailů dosud nikdo nepotvrdil.

Údajné Šafaříkovy e-maily Sobotkovi

Autor:

Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %
Každý pátý člověk na planetě řeší neplodnost. V Čechách to může být i 15 %

O někoho se opřít a nebýt v tom sama… To byl hlavní impuls, proč Anna Sedláková a Karolína Krejčová založily projekt Indiánky. Obě dvě slyšely ve...