28. března 2014 6:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rusnokovi ministři přiznávali majetek: Lukl vrátil plat Kyjovu, Pecina koupil dluhopisy

František Lukl dostal nabídku na post ministra pro místí rozvoj. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František Lukl dostal nabídku na post ministra pro místí rozvoj. | foto: František Vlček, MAFRA

PRAHA Nákup cenných papírů, rekonstrukce bytu nebo vrácení peněz za dny, kdy se starosta místo městu věnoval práci na ministerstvu. I to lze vyčíst z majetkových přiznání exministrů vlády Jiřího Rusnoka, která jsou od čtvrtka kompletně přístupná v poslaneckém registru. Přístup do něj má každý občan. Stačí si vyžádat přístupové údaje.

Jediným ministrem, který během působení v Rusnokově vládě investoval do cenných papírů, byl ministr vnitra Martin Pecina. Pořídil bankovní dluhopisy za 600 tisíc korun. Od loňského roku je také nově společníkem ve firmě Limit Invest. Cenu této transakce ale v majetkovém přehledu vyčíslit nemusel, podíl si totiž koupil ještě před usednutím do ministerského křesla loni v červenci.

Podle přiznání mu ale nové podnikání žádné velké výnosy nepřineslo. Kolonky pro uvedení dalších příjmů nad 100 tisíc korun mimo ministerský plat zůstaly v Pecinově případě prázdné.  

Přes šest měsíců zastával starosta Kyjova František Lukl také funkci ministra pro místní rozvoj. Své omezené působení v roli starosty ale pečlivě vyúčtoval. Do rozpočtu města vrátil přes 110 tisíc korun. "Je to částka za ty dny, kdy jsem fakticky na úřadě nebyl. Byl jsem v Praze. A považoval bych za neseriózní, kdybych si to nechal," řekl serveru Lidovky.cz.

PSALI JSME:

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala zastával 14 let funkci generálního ředitele Třineckých železáren. Skončil v roce 2011 a od té doby působí v dozorčí radě společnosti. V majetkovém přiznání uvedl, že za ministerské období dostal z železáren odměnu přes 280 tisíc. Po příchodu na ministerstvo sice požádal o vyřazení z dozorčí rady, ale než se změna projevila, Rusnokova vláda skončila. Od ledna je Cienciala v dozorčí radě zpět.

V současnosti je také rektorem soukromé Vysoké školy podnikání v Ostravě. Tuto informaci opomněl do majetkového přiznání zaznamenat. Stejně tak jako případnou mzdu za práci ve vedení školy.

Jan Fischer zdraví voliče z chaloupky

Jan Fischer zdraví voliče z chalupy.

"Honzo, neschovávej se." "Ale já se přece vůbec neschovávám." Vzpomínáte? Začátek volebního videoklipu Jana Fischera ještě coby prezidentského kandidáta. Na voliče vykukoval z okna své chalupy v Čakovicích u Benešova. Místo prezidentského křesla ale nakonec o půl roku později usedl na místo ministra financí. Z majetkového přiznání, které z této pozice odevzdal po skončení Rusnokovy vlády, lze vyčíst i třeba to, že půjčku na rekonstrukci své malé chalupy stále splácí. A v poznámce přes čtyři řádky napsal, že rekonstruoval byt. Jeho vybavení Fischera přišlo na 700 tisíc.

O nemovitostech se v majetkovém přiznání zmiňuje také exministr zdravotnictví Martin Holcát. Zdědil polovinu rodinného domu a půl chalupy. Během působení ve vládě pokračoval i ve výuce na 1. lékařské fakultě, kde si za celý minulý rok přišel na 330 tisíc korun.

Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech.

Vláda Jiřího Rusnoka v Lánech

Tomáš Podivínský, ministr životního prostředí, nenavázal na tradici svého předchůdce Tomáše Chalupy (ODS), který do majetkového přiznání uváděl veškeré dary, které ve funkci získal - od knih po lahve vína a obrazy. Ve výsledku to vydalo na seznam věcí za desítky tisíc korun. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Podivínský uvedl dar jediný - 250 tisíc korun, které dostal od své matky.

Rusnokův kabinet "odborníků", jak jej nazýval prezident Miloš Zeman, se ujal vlády v polovině července loňského roku. V srpnu ale nezískal důvěru Poslanecké sněmovny. Vládl však v demisi až do konce ledna letošního roku, kdy byl novým premiérem jmenován šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

spaŠárka Pálková

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.