Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura přiznal byt za 9 milionů a auto za 4, ostatní senátoři už jen troškařili

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Luxusní vozy, dvojí platy i finanční dary od neznámých osob. Většina senátorů už odevzdala majetkové přiznání za loňský rok. Kdo tak ještě neučinil a nechce porušit zákon, musí dokument zaslat nejpozději tento víkend. To platí i pro další funkcionáře a vysoké státní úředníky.

Investice senátorů

 • Tomio Okamura si koupil byt za 9,2 milionu korun a automobil za 4,2 milionu
 • Veronika Vrecionová (ODS) má společně s manželem půl parcely ve Strážném vedené jako trvalý travní porost za 1,15 milionu korun, automobil za 930.000 korun a motocykl za 390.000 korun
 • Zdeněk Schwarz (ODS) si koupil pozemek za 1,15 milionu korun
 • Josef Regec (ČSSD) si pořídil na úvěr automobil za 900.000 korun
 • Jiří Bis (ČSSD) dal za vůz 654.000 korun
 • Božena Sekaninová (ČSSD) si pořídila vozidlo za více než půl milionu korun
 • Petr Šilar (KDU-ČSL) zakoupil automobil za 350.000 korun
 • Václav Homolka (KSČM) dostal třípokojový byt a zahradu darem od matky

Dokument musí každoročně odevzdávat, aby bylo možné kontrolovat případný střet zájmů. Termín odevzdání je zákonem stanoven na poslední červnový den. Majetková přiznání senátorů už jsou přístupná v registru, dokumenty od poslanců zatím kontroluje mandátový a imunitní výbor sněmovny.

Tento týden prohledala policie byt a regionální kancelář senátora Tomáše Kladívka (ODS). Důvod zatím není znám. Senátor je mimo jiné členem dozorčí rady opravárenského závodu LOM Praha, což také uvádí v majetkovém přiznání za minulý rok. 

O tento státní podnik se zajímá policie kvůli podezření, že nevýhodnými transakcemi přišel až o sto milionů korun. Podle informací serveru Lidovky.cz ale policejní návštěva u Kladívka s tímto šetřením nesouvisí.

ČTĚTE VÍCE:

Kromě funkce v LOM Praha je senátor Kladívko členem představenstva firmy Citifin, Polikliniky Prosek a členem správní rady Metropolitní univerzity Praha.

Neznámí dárci

Vladimír Dryml (SPOZ) v majetkovém přiznání oznámil, že svou senátní volební kampaň financoval mimo jiné z finančních darů ve výši 350 tisíc korun. Jména dárců ale neodtajnil. Uvedl pouze, že šlo celkem o pět částek, z toho dvě získal od právnických osob. Dalších více než 1,5 milionu korun si loni vydělal poradenstvím a pronájmem nemovitostí.

Mezi senátory jsou i DLUŽNÍCI

 • k nejvíce zadluženým senátorům patřil podle přiznání Jan Horník (za TOP 09), který měl ke konci roku dvoumilionovou hypotéku, spotřební úvěr asi 160.000 korun, úvěr zhruba 69.000 korun a navíc dlužil 2,5 milionu Aleši Málkovi
 • hypotéku 4,7 milionu uvedl Zdeněk Schwarz (ODS)
 • hypotéku 4,2 milionu přiznal i Tomio Okamura, který na druhou stranu úspěšně podniká
 • Jiří Oberfalzer přiznal hypotéku 1,8 milionu, úvěr asi 270.000 korun, překlenovací úvěr 256.000 korun a navíc dluh 175.000 korun na kreditní kartě.
 • zhruba 2,4 milionu korun zbývalo ke konci loňska splatit Jaroslavu Sykáčkovi (ČSSD)

Podobně jako poslanec a hejtman Michal Hašek (ČSSD), také Jaroslav Palas (oba SPOZ) zastává hned dvě významné veřejné funkce. A samozřejmě pobírá i dva platy. Senátorská funkce mu loni vynesla téměř 1,1 milionu korun a coby hejtman Moravskoslezského kraje obdržel ještě o něco více - 1,15 milionu korun. Navíc mu rodinný rozpočet o 350 tisíc vylepšila odměna za členství v dozorčí radě bulharské ČEZ.

Podobně to má i senátor Martin Tesařík (ČSSD), který se souběžně snaží stíhat funkci hejtmana Olomouckého kraje. Díky tomu se i jemu roční rozpočet zvyšuje o více než milion korun. Také Josef Řihák (ČSSD) je od loňského listopadu zároveň hejtmanem Středočeského kraje. Za měsíc a půl si vydělal k platu senátora téměř 150 tisíc korun.

Nový vůz i byt

První majetkové přiznání přibylo do registru i od senátora Tomia Okamury. Na první pohled zaujmou jeho výdaje. Pořídil si nový byt za 9,2 milionu korun a koupil si také nové auto za 4,2 miliony. Svůj Aston Martin totiž hned zkraje minulého roku naboural, když dostal smyk na náledí na dálnici D1. 

ČTĚTE TAKÉ:

Hypotéku 4,2 milionu korun splácí Okamura nejen ze senátorského platu. Loni mu jeho podnikání vyneslo za dva měsíce, kdy byl senátorem, 2,35 milionu korun. Je společníkem nebo jednatelem pěti firem.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?