9. srpna 2016 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Mají si přijít pro tátu.‘ Rekonstrukce příběhu telefonu, který ohrožuje policejního prezidenta

Policejní prezident Tomáš Tuhý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policejní prezident Tomáš Tuhý. | foto: Martin Veselý, MAFRA

PRAHA Lidé, skrze které unikaly informace od policie, znali dobře základy konspirace. Zradila je německá důkladnost. Server Lidovky.cz přináší rekonstrukci případu, který míří na nejvyššího policejního šéfa Tomáše Tuhého.

Rok 2013
Úřednice české ambasády v Berlíně kupuje v roce 2013 několik anonymních SIM karet. Jednu z nic používala, zbytek „zmizel“ v Česku. Pro budoucí případ jsou důležité dvě karty: jedna má koncové trojčíslí „...312“, druhá „...015“.

Úřednice karty u našich západních sousedů nakoupila po předložení svých osobních dokladů. Právě tuto skutečnost označili inspektoři Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) za slabé místo v komunikaci osob, které mají na svědomí únik informací. „Nepředpokládaly, že se podaří v Německu zpět dohledat kupujícího zneužitých SIM karet, neboť obdobné SIM karty jsou v České republice kupovány jako anonymní,“ napsali inspektoři do zprávy, kterou získaly LN.

Podzim 2014
Protikorupční policie plánuje jednu ze svých nejrozsáhlejších a nejutajovanějších operací. Na 40 místech v Česku se chystala získat důkazy k podezřelým zakázkám v oblasti IT za téměř půl miliardy korun. V policejním hledáčku uvízla i společnost Tesco SW, jejímž generálním ředitelem je Josef Tesařík – bratr senátora a bývalého olomouckého hejtmana za ČSSD Martina Tesaříka (v letech 2008–2012). Oproti ostatním podezřelým však mělo Tesco SW výjimečnou výhodu. Čas na úklid před příchodem policie.

Mobilní stopa - koláž LN.

Mobilní stopa - koláž LN.

29. září 2014
Na displeji mobilního telefonu Davida Tesaříka, syna šéfa firmy Tesco SW Josefa Tesaříka a člena jejího představenstva, pípne varovná SMS zpráva. Přišla z německého telefonního čísla s posledním trojčíslím „...312“. Toto mobilní číslo měl David Tesařík v kontaktech uloženo pod označením „Honza“.

Odesílatel Davidu Tesaříkovi napsal, že dle jeho zdroje si má policie přijít pro jeho otce Josefa Tesaříka. Protikorupční policisté tuto konverzaci získali v rámci prohlídky u samotného Davida Tesaříka v září 2014. Vyšetřovatelé později zdůraznili, že osoba, která Tesaříka varovala, měla sice asi přístup k citlivým informacím policie, ale neznala všechny detaily chystaného zásahu. To mohlo ukazovat na to, že tajemnému odesílateli SMS poskytl informace někdo z vedení policie, kdo sice věděl o případu, ale nepodílel se přímo na jeho vyšetřování.

30. září 2014
Policisté odstartovali velkou razii. Jenže ve společnosti Tesco SW našli důkladně „uklizeno“. „Podezřelé subjekty byly na prohlídky připraveny, neboť se nenalezl ani jeden mobilní telefon s relevantními daty, taktéž z jejich chování při prováděné dokumentační realizaci dle sdělení vedoucích jednotlivých skupin bylo zřejmé, že prohlídky tyto osoby čekaly,“ uvedl při výslechu na GIBS detektiv protikorupční policie, který byl jedním ze zasahujících vyšetřovatelů ve firmě Tesco SW. „Na jiných místech (razie proběhla i v řadě jiných objektů - pozn. red.)... byly zajištěny významné důkazní materiály,“ dodal detektiv.

Společnost Tesco SW však kategoricky odmítla spojování s únikem. „Žádná varovná SMS nepřišla nikomu z rodiny Tesaříků, ale ani nikomu jinému z vedení společnosti. Průběh šetření GIBS a Vrchního státního zastupitelství v Olomouci nemůžeme komentovat,“ napsal LN mediální zástupce společnosti Tomáš Jelínek s doporučením obrátit se v této věci na inspekci a olomoucké žalobce.

Listopad 2015
K výslechu musí exmanželka policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Důvod? Varovná SMS přišla podnikateli Tesaříkovi z německé SIM karty s koncovým trojčíslem „...312“.

Majitel této německé SIM karty komunikoval s další podezřelou německou SIM kartou s koncovkou „...015“. To pro GIBS bylo klíčové. Právě tato karta se podle policejních expertiz ocitla v mobilním přístroji, který GIBS dovedl až k rodině policejního prezidenta Tomáše Tuhého.

Jde totiž o to, že SIM karta s koncovkou „015“ se vyskytla v telefonu, jehož identifikační číslo – odborně označované zkratkou IMEI – se podařilo generální inspekci zjistit. V témže přístroji se podle zjištění vyšetřovatelů objevila i SIM karta (tentokrát běžná česká) Tuhého blízkých, včetně jeho bývalé manželky. Ta nedokázala vysvětlit, jak se česká předplacená karta na její jméno dostala do téhož mobilního přístroje (shodného IMEI), ve kterém byla v dřívějším čase německá SIM karta „015“.

Prosinec 2015
Vyšetřovatelé GIBS si pozvali Davida Tesaříka na výslech, aby jim vysvětlil okolnosti záhadné komunikace. Podnikatel však s odkazem na trestní řád odmítl vypovídat, neboť by mohl způsobit nebezpečí trestního stíhání sobě nebo osobě blízké.

Prosinec 2015
Na otázky inspektorů odpovídal i policejní prezident Tuhý. Ten tvrdil, že pokud blízkým pořizoval mobilní telefony, šlo o nové přístroje coby dárky k Vánocům. Vyšetřovatelům stále vrtalo hlavou, jak je pak možné, že v témže telefonu se mohly ocitnout toxická německá SIM karta s koncovkou „015“ a SIM karta či karty Tuhého blízkých.

„Pro uvedenou skutečnost neměl (Tuhý – pozn. red.) vysvětlení,“ zapsali vyšetřovatelé. Tuhý dále uvedl, že to mohlo být způsobeno tak, že někdo z jeho blízkých mohl vložit svou SIM kartu do telefonu známého nebo kamaráda. První muž české policie tak inspektory GIBS „nasměroval“ na své blízké.

Leden 2016
Inspektoři zpovídají Tuhého nejbližší. Jeden z vyslýchaných z nejbližšího okolí policejního prezidenta má inspektorům ukázat svůj původní mobil. Na stole se objeví iPhone. Jenže „toxická“ SIM karta s „015“ prošla podle expertů Samsungem GT-E1200. Pak dotyčný odmítl GIBS další vysvětlení podat. Jako důvod uvedl, že by mohl způsobit nebezpečí trestního stíhání osobě blízké.

Premiér Bohuslav Sobotka (vlevo) a policejní prezident Tomáš Tuhý na tiskové...
Policejní prezident Tomáš Tuhý během vyhlašování ankety Fotbalista roku v...

Podle trestního řádu je přitom svědek oprávněn odepřít vypovídat, jestliže by výpovědí způsobil nebezpečí trestního stíhání sobě, svému příbuznému v pokolení přímém, svému sourozenci, osvojiteli, osvojenci, manželovi, partnerovi nebo druhovi anebo jiným osobám v poměru rodinném nebo obdobném, jejichž újmu by právem pociťoval jako újmu vlastní.

GIBS případ odkládá
Z výpovědí svědků ani ze získaných expertiz nebyli inspektoři GIBS schopni ukázat na konkrétního pachatele, který varoval z německého čísla Davida Tesaříka před zásahem protikorupční policie. „Nebylo možné zpětně zjistit, kdo SIM kartu zakoupenou v Německu s číslem ‚312‘ (z něhož přišlo varování Davidu Tesaříkovi – pozn. red.) v rozhodné době užíval,“ konstatovali v závěru své zprávy inspektoři a dodali: „Pachatel nebo pachatelé se chovali značně konspirativně se znalostí postupů orgánů policie. Pouze nepředpokládali, že se podaří v Německu zpětně dohledat kupujícího zneužitých SIM karet.“

Upřesnění: Vyjádření zástupců firmy Tesco SW

„V průběhů několikaměsíčního jednání sněmovní vyšetřovací komise vyšlo najevo, že tok SMS zpráv byl odlišný od toho, než s čím pracovala při svém vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podnikatel David Tesařík uvedl, že varovnou zprávu nedostal. Podle jeho právních zástupců byl tok zpráv mezi Tesaříkem a neznámým kontaktem následující:

Klient: „Ahoj. David“

Klient: „Podarilo se ti zjistit podrobnosti?“

Číslo „312“: „Napis tady pls“

Klient: „Muj zdroj jen vedel, ze si maji prijit pro tatu. Duvod nevedel.“

Číslo „312“: „Kurva“

Číslo „312“: „Ted uz jen tady prosim“

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!