Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Majitel domu je náročná profese

Česko

Majitel vršovického činžáku a předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček říká, že kromě zákonných povinností má i povinnost vůči svým nájemcům. Svá slova dokazuje i v praxi. Kolik nájemců si může v domě odskočit třeba do sauny?

* LN Jak dlouho jste majitelem tohoto domu?

Dům koupil už můj dědeček, který ho věnoval mé matce jako svatební dar. Pro mě osobně znamená dům srdeční záležitost, protože jsem zde vyrůstal. Pak nás vystěhovali, poněvadž náš byt byl nadměrný, ale v roce 1992 se mi dům vrátil v restituci, a to v poměrně zuboženém stavu.

* LN Je náročné být majitelem domu?

Mě osobně to baví, hlavně proto, že vám to dává pocit životní jistoty. Syn i snacha jsou oba stavaři, takže jsou ochotni mi pomáhat. Je to náročné jedině v tom, že musíte být stále informovaný a sledovat nové právní předpisy. V případě, že si ale majitel není v něčem jistý či potřebuje poradit, a to i třeba s malicherností, jako kde sehnat spolehlivého pokrývače nebo zda musí nájemníkovi nainstalovat měřič tepla, může dostat radu právě v Občanském sdružení majitelů domů, bytů a dalších nemovitostí, kterého jsem předsedou.

* LN Jaké povinnosti tedy leží na vašich bedrech jakožto majitele?

Jsou tu samozřejmě povinnosti, které upravuje stavební zákon, jde zejména o ochranu života a majetku a oprávněných zájmů ostatních občanů. Je to například kolaudace, statické zajištění, revize rozvodů vody, plynu, komínů, kanalizace, svodů dešťové vody, rozvody elektřiny a podobně. Většina údržbářských prací je ale v kompetenci samotného vlastníka a je už na něm, bude-li udržovat svoji nemovitost v perfektním stavu, nebo zda si ji chce nechat vybydlet.

* LN Můžete některé své povinnosti přenechat nájemcům?

Ano, a já sám toho využívám, neboť to umožňuje zvláštní předpis nařízení vlády 258/1995. Jde často o drobné údržby, které je povinen hradit si a zajišťovat nájemce sám. Řadu povinností ale na nájemce přenést nemůžete - nemůžete se totiž zbavit odpovědnosti ze zákona jako vlastník nemovitosti. Některá povolení a služby, jako je odběr vody, placení stočného, odvoz a likvidace komunálního odpadu apod. si také nemůže zajistit nájemce sám.

* LN Setkala jsem se s případem, že majitel chtěl nechat pojistit dům, ale když zjistil, co všechno musí mít za revize a povolení, tak od toho ustoupil.

Četnost řady předepsaných revizí je často zbytečná. Má to jen ten důvod, že se úředníci pojišťují. Třeba revize komínů - v tomhle domě jde do komína jen jeden sporadicky používaný spotřebič, zbytek jsou všechno plynová zařízení. Revize se v praxi podle mého názoru dělají často v rozumných intervalech, které jsou ale podstatně delší, než jsou ty předepsané. Dělat se samozřejmě musí, protože v okamžiku, kdy dojde k nějaké havárii, tak se na to bere ohled a zodpovídá za to majitel domu.

* LN Je možné vás potkat v zimě s hrablem, jak odhrnujete sníh na chodníku, neboť odpovídáte za jeho schůdnost?

Řeším to tím, že mám domovníka, který se o podobné věci stará. Dělá ho jeden z mých nájemníků, který má domovnický byt. Jeho funkce vznikla asi před sedmi lety, kdy chtěl platit nižší nájem, a tak mi nabídl, že bude obstarávat některé tyto povinnosti, které zahrnují hlavně úklid, a on za to naopak bydlí výhodněji. Dříve jsem si na tyto úklidy pronajímal firmu, ale v osobě domovníka vidím velkou výhodu. Bydlí tu s ostatními, takže vše nedělá jen pro ostatní, ale i pro sebe a ostatní nájemníci za ním mohou kdykoli přijít a říct, že nejsou spokojeni s úklidem. Vyříkají si to mezi sebou a já u toho nemusím být.

* LN Dá se říci, kolik času jako majitel strávíte veškerým zařizováním kolem údržby domu?

Pokud se o ten dům opravdu staráte, tak toho času musíte věnovat poměrně hodně. Já mám ohromnou výhodu, že bydlím přímo zde, a tak když mi nájemnice zavolá, že potřebuje v bytě něco opravit, zařídím to, ještě než přijde z práce. Problémy s údržbou, kdy majitel není k sehnání, mohou nastat v okamžiku, kdy majitel žije v cizině a je potřeba jeho souhlas třeba ke stavebnímu povolení.

* LN Máte představu, kolik taková údržba domu stojí měsíčně?

Je nutné si uvědomit, že nájemník si od mě jakožto majitele zapůjčuje nejen samotný byt, za který platí nájem, ale dále si objednává také údržbu a zajišťování základního příslušenství bytu a povinnosti s tím spojené - také za úplatu a tomu se říká náklady prosté reprodukce. Výši těchto nákladů u nejlevnějších panelových bytů činí dnes asi 55 korun na metr čtvereční včetně oprávněných odpisů.

* LN Pokud ale vezme v úvahu výši regulovaného nájemného, tak tyto náklady sotva od nájemníků dostaneme.

Situace, kdy má majitel většinu lidí, kteří neplatí nebo nejsou schopní platit přiměřené nájemné, je velmi složitá a majitel musí volit mezi tím, kterou část svých obvyklých povinností bude muset zanedbat. Často tak majitelé nemají na základní opravy a domy chátrají.

Pokračování na straně II

Dokončení ze strany I

Jenže vy přesto musíte opravy dané ze zákona provést, takže nezbývá než je uhradit ze svého. Jen bych ale připomenul, že ze všech lidí, kteří platí regulované nájemné, je asi jen deset procent těch, kteří by potřebovali sociální pomoc. Ostatní by normální nájemné mohli platit. Kdo by ale platil víc než by musel, když to bohatým nájemníkům špatné zákony dovolují?

* LN Vy jak vidno takové problémy nemusíte řešit?

Když jsem dům dostal v restituci, musel jsem začít tím, že jsem vyklidil místnost ve sklepě a pronajímal ji jako kancelář, abych měl vůbec nějaké peníze na údržbu domu. V současné době ale výnosy již umožňují nejen řádnou údržbu, ale i odstraňování zanedbané údržby z minula. Že bych z toho ale mohl pohodlně žít, na to to zatím nestačí.

* LN Ne každý majitel svým nájemníkům udělá ve sklepě místnost se solárkem, saunou a masážním stolem. Jak vás to napadlo?

Zpočátku přišla možnost využívat tento prostor, který dříve sloužil jako sklad uhlí. První impulz ale přišel od mé ženy, která si přála solárko, já jsem si pak ještě pořídil saunu. Následně mě napadlo, proč to nenabídnout k dispozici také slušným nájemníkům. K tomu pak přibyl ještě masážní stůl, protože když se domluví více lidí a objedná se masér, tak je to výhodnější. Právě o ty masáže je asi zájem největší.

* LN Vypadá to, že jste poměrně podnikavý majitel. Máte ještě nějaké další plány?

Plánuji vymalování celého domu, jinak bych chtěl zrealizovat myšlenku, že bych ve vnitrobloku postavil podzemní garáže na osmdesát stání. Spolu se mnou by se na tom podíleli ještě dva majitelé sousedních domů a zájem projevila i městská část, která má zájem, aby zmizela auta z ulice. Mojí jedinou podmínkou je, aby nahoře zůstaly zahrady.

* LN Jak vás poslouchám, tak to musí být radost bydlet v domě s majitelem, jako jste vy.

Je pravda, že už se mi několikrát stalo, že nájemníci z tohoto domu neradi odcházeli. Víte, vždycky je to o přístupu majitele. Můžu sice dělat jenom opravdu ty nejnezbytnější věci, které jsou stanoveny zákonem, ale to nebude stačit k tomu, abyste si ty dobré nájemníky udrželi.

O autorovi| Jitka Trnková, redaktorka LN

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...