15. listopadu 2017 11:05 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ženy v sauně zemřely kvůli klice domácí výroby. Její tvůrce dostal roční podmínku

Okresní soud v Jičíně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Okresní soud v Jičíně. | foto: ČTK

JIČÍN Majitel sauny na Jičínsku dostal za smrt dvou žen roční podmínku. Soud muže uznal vinným z usmrcení z nedbalosti. Letos v dubnu totiž v jeho podomácku vyrobené sauně v Robousích na Jičínsku zemřely dvě ženy. Když byly uvnitř, u dveří se ulomila klika a nemohly se dostat ven. Obviněný ani státní zástupce se po vynesení rozsudku neodvolali.

O soudním procesu informoval server iDnes.cz. Jičínský soud případ uzavřel už před dvěma týdny, musel ale počkat, než bude rozsudek pravomocný. Obviněnému soud také přikázal zaplatit škodu ve výši pěti tisíc korun za vzniklé úroky.

Pokud by odsouzený nebo státní zástupce proti trestnímu příkazu podali odpor, konalo by se v případu hlavní líčení. Muži za přečin usmrcení z nedbalosti hrozily až tři roky vězení.

Tragédie se stala letos 15. dubna v zahrádkářské kolonii nedaleko Jičína. Matka s dcerou ve věku 65 a 45 let se saunovaly u své známé. Té se zdálo, že ženy dlouho nevycházejí. Když přišla do sauny, našla ženy ležící na zemi. V sauně se totiž zlomila klika u dveří a ženy se nemohly dostat ven. Pokusily se rozbít ve dveřích okénko, což se jim ale nepodařilo.

Odsouzený saunu, která nepodléhala kolaudaci, postavil přibližně v roce 2013 k užívání své rodiny a přátel. „Vstupní prostor osadil zcela nevhodně dveřmi se stavebním zadlabacím zámkem pro cylindrickou vložku vybavený střelkou pro zajištění dveří proti otevírání,“ uvedl soud. Následně muž vyměnil kovovou kliku za dřevěnou vlastní výroby. Kliku vyplnil izolepou a lepidlem. Později se klika rozlomila, ale byla opravena lepením.

V dubnu se ženám klika v sauně rozlomila a nemohly se dostat ven. „Přestože se snažily rozbít dvojité sklo výplně vstupních dveří jak holýma rukama, tak dřevěným podhlavníkem, podařilo se jim rozbít jen první vrstvu skla a tak nedošlo k proudění čerstvého vzduchu a chladu do sauny,“ konstatoval soud. Ženy následně v tepelně a vzduchotěsně odizolované sauně zemřely kvůli přehřátí organismu a nedostatku kyslíku.

Lidovky.cz, ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz