Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
20. března 2019 16:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitel zoo na Lounsku prokazatelně týral tři dospělé lvy. Žili v jednoduché mobilní kleci

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Ústí nad Labem Ve zcela nevyhovujících podmínkách byli na Lounsku umístěni tři lvi. Dospělé šelmy různého pohlaví žily v mimizoo zaměřené na přežvýkavce, byly v jednoduché kleci bez dalších bariér a krmení dostávaly přes mříže. Veterinární správa pro Ústecký kraj prokázala týrání těchto zvířat. Podle ní navíc mohli mít k části klece s šelmami přístup návštěvníci zoo.

Šelmy jsou nyní u chovatele v Královéhradeckém kraji, který má potřebné povolení a vyhovující podmínky. Novinářům to řekla ředitelka odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Lenka Hanušová.

Podnět k vyšetření případu dostala krajská veterinární správa začátkem března v den, kdy byl při útoku lva usmrcen chovatel ve Zděchově na Vsetínsku. „Okamžitě jsem provedli šetření na místě a zjistili jsme neskutečné věci,“ řekla Hanušová.

Zvířata žila na malém prostoru, kde neměla možnost při případném vzájemném útoku kam ustoupit. Klec byla jednoduchá a nebylo možné přehnat šelmy z jedné klece do druhé a uklidit prostor. „Největší problém byl v tom, že klícka byla mobilní, nebyla napevno zasazena do země, mohla být klidně jeřábem přesunuta jinam. Navíc jedna strana klece zasahovala do výběhu přežvýkavců a návštěvníci mohli mít přístup přímo ke kleci,“ uvedla ředitelka.

Ani jedna z firem neměla povolení k chovu lvů

Veterináři po zjištění porušení zákona dali odborné vyjádření obci s rozšířenou působností, což byly Louny. Na chovu se podílely dvě firmy, ani jedna ale neměla povolení k chovu těchto zvířat. Úřad jim nyní může udělit vysokou pokutu. „Podařilo se nám natolik vyděsit obě firmy, že během několika dnů zařídily přesun ke schválenému chovateli do vyhovujících podmínek,“ uvedla Hanušová. „Byl to vrchol nezodpovědnosti pořídit si takováto zvířata bez toho, že by o tom něco věděli,“ zdůraznila.

Jeden ze zástupců firmy veterinářům popsal, že měl možnost se rychle a bezúplatně dostat ke třem dospělým lvům, proto si v rychlosti sjednal u jiné společnosti klec, kam je umístil.

V Ústeckém kraji je šest schválených chovatelů kočkovitých šelem, kteří chovají šest těchto zvířat. Chovatelů jedovatých hadů je v regionu 21 a mají 153 těchto zvířat.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...