• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Majitele zdi v Praze potrestal soud podmínkami.

Majitele zdi v Praze potrestal soud podmínkami. | foto: Hasiči Praha

Majitele zdi v Praze, která se zřítila a usmrtila muže, potrestal soud podmínkami

Česko
  •   14:27
Praha - Za obecné ohrožení z nedbalosti potrestal Obvodní soud pro Prahu 5 sedm lidí, kteří spoluvlastnili objekt, jehož část se v dubnu 2018 v pražské ulici Na Neklance zřítila a sutiny zavalily dvaačtyřicetiletého muže. Muž utrpěl devastující zranění, záchranáři mu už nedokázali pomoci. Obžalovaným soud uložil roční podmínky s odkladem na 2,5 roku, uvedla mluvčí Jana Humeni. Rozsudek není pravomocný.

Na Smíchově zemřel muž, na kterého spadla stěna domu

„Všem obžalovaným byl uložen trest odnětí svobody v trvání 12 měsíců. Trest jim pak byl odložen na zkušební dobu v trvání 30 měsíců. Po vyhlášení rozsudku do protokolu podali odvolání všichni obžalovaní, státní zástupce i oba zmocněnci poškozených,“ uvedla Humeni.

V případu bylo původně obžalováno osm lidí, řízení proti jednomu z nich ale bylo podle mluvčí vyloučeno k samostatnému projednání a následně zastaveno. Obžaloba tvrdila, že vlastníci - Jiří, Miroslav a Zdeněk Prokopovi, Jan, Jiří a Tomáš Prouzovi, Jana Srbová a Vít Fortelka - objekt dlouhodobě zanedbávali.

S tím obžalovaní v minulosti u obvodního soudu nesouhlasili. Architekt Tomáš Prouza, který se vlastníkem areálu, k němuž zeď patří, stal v roce 2015, například uvedl, že zeď byla v dobrém stavu. Spolumajitelé podle Prouzy do rekonstrukce postupně investovali, byly však budovy, které měly větší prioritu. To potvrdili i další obžalovaní. Stěna, která se zřítila, navíc byla podle nich sledována památkáři a nebylo možné ji strhnout.

Obžaloba spoluvlastníky původně vinila z přísnější kvalifikace obecného ohrožení z nedbalosti, za který jim hrozilo až osmileté vězení. Soud je však odsoudil podle mírnějšího odstavce, kde maximální trest činí dva roky odnětí svobody nebo zákaz činnosti.

Autor: ČTK