25. srpna 2015 15:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Majitelka České Miss Krplová čelí obžalobě z dotačního podvodu

Bývalá majitelka soutěže Česká miss Marcela Krplová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá majitelka soutěže Česká miss Marcela Krplová. | foto: MAFRA

ÚSTÍ NAD LABEM Státní zástupce obžaloval v souvislosti s někdejším Fondem hejtmanky Ústeckého kraje z dotačního podvodu dva podnikatele ze severní Moravy. Údajně způsobili škodu tři miliony korun, řekl okresní státní zástupce Pavel Kaláb. Obžalovanými jsou Petr Hartmann a majitelka soutěže Česká miss Marcela Krplová.

Kauza se týká projektu Kouzla sakrálních památek Ústeckého kraje z roku 2010. Třímilionovou dotaci dostalo v roce 2010 občanské sdružení Madleine, které Krplová zakládala. Podle mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělové byl projekt rozdělen do několika částí. „Cílem projektu bylo zmapování a přiblížení kouzla sakrálních památek návštěvníkům Ústeckého kraje, a to formou tištěných publikací a webové prezentace s profesionálními obrazovými a textovými podklady,“ řekla Dosedělová.

Podle žalobce Krplová s Hartmannem zadávali jednotlivé dílčí části projektu spřízněným firmám. Náklady na projekt údajně byly nadhodnocené už ve chvíli, kdy o dotaci žádali. 

„Takto si počínali již s úmyslem a vědomím, že projekt realizují za podstatně nižší cenu, než je v žádosti o poskytnutí dotace uvedeno, a realizaci jednotlivých částí projektu zajistí prostřednictvím subdodávek od společností, které ovládají a nebo v nichž mají majetkové podíly a tím si opatří doklady pro vyúčtování použití poskytnuté dotace v celé výši, tedy tři miliony korun, ačkoli takové náklady ve skutečnosti vynaloženy nebudou, a získají tak finanční obnos i pro vlastní potřebu,“ píše státní zástupce v obžalobě.

Stížnost Krplové zamítnuta

Vyplývá z ní, že žalobce se opírá především o znalecké posudky. „Obžaloba je podána na dvě osoby, které se měly dopustit zločinu dotačního podvodu, a to tím způsobem, že získaly dotaci ve výši tří milionů korun, čímž způsobily tuto škodu,“ řekl Kaláb. Oběma obžalovaným podle něj hrozí až osmileté vězení.

Krplová podala proti stíhání stížnost. Nejprve ji zamítlo státní zastupitelství a později i Ústavní soud. K trestnímu řízení se podle Dosedělové připojil i Ústecký kraj se škodou tři miliony korun, tedy celou výší dotace. Ústecký okresní soud podle mluvčího Jana Tichého obžalobu obdržel, hlavní líčení zatím nařízeno nebylo.

Rozdělování dotací z bývalého fondu hejtmanky dlouhodobě kritizovala část zastupitelů. Kraj nakonec fond přejmenoval na Fond Ústeckého kraje. Podporuje z něj většinou akce a instituce, které nedosáhnou na standardní dotační tituly.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!