Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Boj za svobodu v olomoucké zoo: Makakové zatím vítězí nad údržbáři

Makak v olomoucké zoo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makak v olomoucké zoo | foto: MAFRA - Tomáš Freit

OLOMOUC Makakové, kterým se v pátek otevřely nové prostory v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, stále překonávají zábrany svého výběhu. Zatímco v sobotu dopoledne pracovníci zoo hlásili, že se většina opic vrátila zpět do svého domova, během dne se situace změnila.

Momentálně si svobody užívají čtyři z devíti samic, které se pohybují po areálu zoo, řekla mluvčí zoo Karla Břečková.

Makak ve vyzývavé póze
Makakové na začátku cesty za svobodou

„Makakové zatím vítězí nad údržbáři. Během dne se podařilo dalším pěti kusům opustit výběh. Skupina šesti utečenců se pohybovala ve stejném prostoru jako v pátek. Jedna samička se oddělila a dorazila do místa svého tříletého přechodného bydliště. Návštěvníci pozorovali, jak se pohybuje po bývalém výběhu medvědů pod vyhlídkovou věží, kde jsou nyní stále ještě provizorně umístěni kastráti makaka červenolícího, a kde i ona do pátečního rána bydlela,“ uvedla mluvčí zoo. Ošetřovatelé ji odchytili a zamkli v jednom z volných kotců.

Během podvečera se podle zástupců zoo ostatní samice ze skupiny u průchozího výběhu vracely zpět, využívaly k tomu klád, které údržbáři z vnější části oplocení nainstalovali. „V tuto chvíli jsou tedy ve výběhu dva samci v kleci a čtyři volně se pohybující samice, čtyři samice jsou zatím v lese poblíž výběhu a jedna je zamčena v kotci svého bývalého bydliště,“ doplnila Břečková.

Větší svoboda než se předpokládalo

Makakové si začali užívat svobody v pátek dopoledne ve chvíli, kdy vedení zoo jejich výběh slavnostně otevřelo. K překvapení vedení zoo přitom prokázali svou zdatnost a šestimetrovými skoky překonali zábrany. Opravený výběh, kterým mohou procházet návštěvníci zoo, je zabezpečen elektrickým ohradníkem a plotem. Chytré opice však našly slabé místo v podobě stromu, o kterém si ošetřovatelé mysleli, že z něj žádný makak nemůže přeskočit několik metrů vzdálený plot. Opice však chovatele svou zdatností překvapily. Průchozí výběh pro makaky patří mezi hlavní atrakce zoo. Kvůli plánované rekonstrukci, která stála zhruba 600.000 korun, byl uzavřen v roce 2012. Oprava zahrnovala výměnu plotu a vnitřní úpravy.

Dva makakové utekli z olomoucké zoo i v roce 2010, kdy se toulali po okolí několik měsíců. Jeden z dvojice uprchlíků, makak Šimpy, byl po osmi měsících dopaden až na Chrudimsku. Druhý makak Tatin se toulal po Libavé, dosud nebyl nalezen. Kromě makaků si dobrodružství na svoboděě vyzkoušeli v minulosti také mláďata vlka kanadského. Na výlet se vydal i mravenečník čtyřprstý, kterého lidé po třech dnech nalezli mezi obcemi Véska a Dolany na Olomoucku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....