Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Makedonie: Je to velké zklamání

Česko

Atény po Skopji žádají změnu názvu státu na „Novou“ nebo „Horní“ Makedonii

BUKUREŠŤ Přestože summit Severoatlantické aliance trvá až do dneška, pro makedonskou delegaci skončil už včera. Poté co představitelé NATO oznámili, že Makedonie nebude přizvána k přípravným rozhovorům nutným pro přijetí do aliance, totiž zástupci Skopje vrcholnou schůzku opustili.

„Odjíždíme ze summitu. Podle našeho názoru je nutné, abychom dnes byli s naším národem,“ vysvětlil pohnutky svého týmu makedonský ministr zahraničí Antonio Milososki. Podle něj aliance prokázala nedostatek vize dlouhodobé stability na Balkánu.

„Je to obrovské zklamání,“ okomentoval rozhodnutí NATO mluvčí vlády této bývalé jugoslávské republiky Nikola Dimitrov. „Bylo nám řečeno, že jsme v oblasti reforem a vojenské připravenosti udělali všechno, co jsme udělat měli. Trestají nás za to, že jsme Makedonci,“ dodal Dimitrov.

Nejistá budoucnost Snahy Makedonie o vstup do aliance zablokovalo Řecko. To zatím se svým severním sousedem nevyřešilo dlouholetý spor o oficiální název této balkánské republiky. Atény tvrdí, že jako Makedonie se smí označovat pouze region na severu Řecka. Po Makedonii žádají, aby se přejmenovala na „Novou“ nebo „Horní“ Makedonii.

Za sporem o název se však skrývají také řecké obavy z toho, že by si někdejší jugoslávská republika mohla nárokovat část území Řecka. Skopje ale rozhodně odmítá, že by mělo něco takového v úmyslu.

Generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer včera uvedl, že jakmile bude pře vyřešena, Skopje obdrží pozvánku ke členství.

Pozorovatelé, které citovala agentura Reuters, však Makedonii předpovídají nejistou budoucnost. Země totiž nepřišla jen o perspektivu brzkého členství v NATO. Minimální jsou rovněž její vyhlídky na brzké přijetí do Evropské unie, v níž Řecko disponuje právem veta. Tato kombinace by podle analytiků mohla narušit křehkou rovnováhu v etnicky smíšené Makedonii.

Národ, který nebyl přizván Řecko-makedonský konflikt ohledně názvu země sahá do roku 1991, kdy někdejší jugoslávská republika vyhlásila nezávislost. Atény nový stát s ohledem na jeho název a údajně helénské symboly na vlajce odmítly uznat. Zatímco spor ohledně vlajky se již podařilo urovnat, konflikt kolem názvu země přetrvává.

Řecko tvrdí, že není proti Makedonii jako státu, ale proti jeho názvu. Ten si nárokuje pro sebe, protože jako Makedonci se označovali Řekové ještě předtím, než do oblasti v 6. století přišli Slované. Skopje však argumentuje tím, že Slované od 19. století území, na kterém žili, označovali jako Makedonii.

Oficiální název bývalé jugoslávské republiky je Republika Makedonie, v mezinárodním styku se o ní však běžně referuje jako o „bývalé jugoslávské republice Makedonie“. Pod tímto názvem ji uznala i OSN. Šéf NATO Jaap de Hoop Scheffer včera užíval poněkud krkolomnou formulaci, aby se vyhnul názvu Makedonie, když o této zemi mluvil jako o „národu, který ještě nebyl přizván“.

Autor: