Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Makléř, nebo dealer?

Česko

Moje kamarádka prodává byt v Praze, protože se stěhuje na venkov. Najala si na to realitní kancelář a uzavřela s ní exkluzivní smlouvu na tři měsíce. Realitní kancelář poslala makléře. Makléř si ale byt ani pořádně neprohlédl a rovnou řekl, že ceny bytů v hlavním městě jdou dolů, poptávka je mizerná, a prodávající by tedy měla počítat s tím, že bude muset během těch tří měsíců s cenou pružně dolů.

Když přivedl první zájemce, říkal jim pravý opak: „Situace na trhu s byty se prý obrací. Ceny už jdou nahoru a ostatně jako každý rok na jaře poptávka roste. Za pár týdnů už můžete za takový byt zaplatit mnohem víc, než za kolik se nabízí dnes.“

Kdo zatím žádnou nemovitost neprodával, může si při takové prezentaci připadat jako Alenka v říši divů. Kdo se v tom má vyznat? Pro koho ceny rostou a pro koho klesají? Je zájem o pražské byty, nebo není? Možná vás to překvapí, ale ani jedna odpověď není správná.

Problém totiž není v cenách nemovitostí, ale ve způsobu nabídky a prodeje. Na českém realitním trhu se dnes pohybují tisícovky takzvaných realitních makléřů. Nemusejí mít žádné vzdělání, zkušenosti ani školení. Nepodléhají licencování ani žádné kontrole. A tak jde spíše o dealery než o skutečné realitní makléře, protože jejich hlavním a často jediným zájem je rychle donutit prodávajícího k prodeji, aby mohli shrábnout provizi.

Skutečný servis, kdy si makléř prodávanou nemovitost pořádně prohlédne, nechá prozkoumat technickou i právní dokumentaci, udělá kvalitní fotografie a navrhne způsob prezentace, zpracuje cenovou analýzu podobných objektů v podobné lokalitě, nastaví s klientem nabídkovou cenu a pak pravidelně reportuje o tom, kolika zájemcům nemovitost ukázal a jak reagovali - toho se skutečně dočkáte jen v několika málo realitních kancelářích v celé České republice. Je to totiž pracné a časově náročné. Takzvaní makléři proto raději žonglují se slovy a balancují mezi prodávajícím a kupujícími tak, že se vůbec nedá říci, čí zájmy vlastně zastupují.

A když jsme se na to zeptaly s mojí kamarádkou toho našeho makléře, dostalo se nám překvapivé odpovědi: prý se snaží jednat nestranně a nikomu nenadržuje, a tak je to vlastně správné. Při účtování provize však už tak nestranný nebyl. Tu požadoval totiž od nás.

Nedalo mi to, a tak jsem se i nadále zajímala, jak to s etikou makléře při zastupování klienta vůbec u nás je. Obrátila jsem se následně také na JUDr. Miroslava Dudu, viceprezidenta Asociace realitních kanceláří ČR.

Sdělil mi, že každý realitní makléř musí jasně, srozumitelně a nezpochybnitelně stranám obchodu sdělit, kterou z nich zastupuje. Připouští ale také, že je možné, aby jeden makléř zastupoval za určitých okolností prodávajícího i kupujícího. Jenže pak i toto musí být jasně řečeno a obě strany o tom musejí vědět a musejí s tím souhlasit.

Takže na žádné řeči o nestrannosti nedejte, a když vás jimi bude makléř chtít ohromit, raději si najděte jiného.

O autorovi| Světlana Rysková šéfredaktorka magazínu FINMAG

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!