Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Makléři budou mít etický kodex

Česko

PRAHA Ceny bytů po loňském rekordním růstu výrazně zpomalí, přesto porostou v průměru až o sedm procent. Realitní trh bude charakterizován i zvýšením zájmu o větší byty a tažením proti neetickému chování realitních makléřů.

„I letos bude dobrý rok, zejména jeho druhá polovina,“ řekl Milan Pitín, výkonný ředitel Realitní společnosti České spořitelny. Podle něj bude průměrný růst cen bytů v České republice v zásadě kopírovat míru inflace a dosáhne tak šesti až sedmiprocentního růstu.

Vyšší růst než je inflace zaznamenají zejména regiony, například Ostravsko, a také části Prahy, kde se plánuje výstavba atraktivních bytů, například Modřany či Zličín. Slabší růst trhu s realitami dokazují již výsledky za první čtvrtletí letošního roku. V něm Realitní společnost České spořitelny prodala 400 nemovitostí, tedy o polovinu méně než v posledním čtvrtletí loňského roku.

Změní se i skladba poptávky po bytech podle velikosti. „Poptávka se přesune směrem k větším bytům, bude větší zájem o byty 3+1 a 4+1,“ řekl Pitín. Podle něj totiž začínají ve větší míře byty nakupovat silné ročníky ze sedmdesátých let, které si zakládají rodiny, a proto vyhledávají byty s větší výměrou. Bič na nepoctivce Kromě rekordního růstu prodeje a ceny bytů zaznamenal loňský rok i nebývalý nárůst počtu takzvaných „garážových realitních makléřů“. Ti podle Bedřicha Skalického, generálního ředitele Realitní společnosti České spořitelny, lákají zákazníky na malé provize, ale zpoplatňují všechny své služby a jejich doklady jsou plné právních vad.

„V loňském roce jsme zaznamenali zhruba padesátiprocentní nárůst podobných případů,“ řekl Skalický. V boji proti neetickým praktikám by měla pomoci nově založená Komora realitních kanceláří. Ta má v současnosti devět zakládajících členů a pět čekatelů. Komora připravuje etický kodex, černou listinu nepoctivých makléřů. Pracuje také na návrhu zákona, jenž by měl realitní makléřství změnit z volné na vázanou živnost.

„Garážoví realitní makléři“ lákají na malé provize, ale zpoplatňují všechny služby

Autor: