Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malá hudební hostina v postu

Česko

Po vzoru jiných evropských metropolí má Praha svůj Velikonoční festival.

Pořádají ho společně orchestr FOK a Česká filharmonie.

PRAHA Období před nástupem Pražského jara zpestří desetidenní přehlídka komorní a symfonické hudby, jejíž dramaturgie zohledňuje tuto část církevního roku. Pořadatelství se ujaly dvě instituce: Česká filharmonie a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

Od 5. do 14. dubna mohou posluchači navštívit třináct programů – některé se ovšem překrývají. Zahajovací koncert v kostele sv. Šimona a Judy byl svěřen hráči na violu da gamba Petru Wagnerovi a jeho souboru Tourbillon. Na programu mají Leçons de ténebres francouzského barokního skladatele Françoise Couperina. Jde o zhudebnění textů proroka Jeremiáše určené pro liturgii Svatého týdne.

Podobné zaměření, ovšem ranější vrstvy repertoáru přináší koncert souboru Schola Gregoriana Pragensis. Chorály postní doby zazní u Šimona a Judy 6. 4. od 19.30.

V tentýž den připravila Pražská konzervatoř ve Smetanově síni Obecního domu koncert ze skladeb svých bývalých ředitelů – kromě Antonína Dvořáka a Josefa Suka jimi byli Josef Krejčí nebo Fr. Dionýs Weber. Hrát bude školní orchestr a zpívat sbor této instituce. V dalších symfonických programech se představí orchestr FOK s Dvořákovým Requiem (8. a 9. 4.) pod taktovkou Jiřího Kouta, Česká filharmonie pod vedením Gerda Albrechta provede Foersterovu málo uváděnou symfonickou suitu Cyrano de Bergerac a Sedm slov vykupitelových na kříži od letošního jubilanta Josepha Haydna (9. a 10. 4.).

Dalšími účinkujícími Velikonočního festivalu jsou houslistka Gabriela Demeterová se svým Collegiem, AD Trio Prague, Octopus Pragensis a cembalistka Giedré LukšaitéMrázková.

V původně ohlášeném programu figuroval ještě soubor Wiener Akademie a Pražská komorní filharmonie – jejich koncerty, pořadatelsky zajišťované Českou filharmonií, však byly zrušeny.

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...