22. června 2018 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malá a její vzdělání podle Sokola nemusí znamenat problém. ČSSD i Pospíšil tvrdí opak

Taťána Malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taťána Malá. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Taťána Malá, současná poslankyně za hnutí ANO, bude figurovat na seznamu ministrů, který v pátek Andrej Babiš předloží Miloši Zemanovi. Vystřídat má ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Okolo odborné kompetence Malé kolují spory, Lidové noviny poukázaly na kontroverzní právnický titul z Panevropské univerzity v Bratislavě.

Sedmatřicetiletá Malá má kromě titulu z ekonomie ještě právnický titul z Panevropské univerzity sídlící v Bratislavě. Ta má ale pochybnou pověst. Absolventy práva z této školy totiž žádný český právnický stav na své seznamy zpravidla nezapisuje kvůli chybějící akreditaci, Česká advokátní komora potom musí kvůli renomé školy žádosti jejích absolventů řešit individuálně.

Podle prestižního pražského právníka  a bývalého ministra Tomáše Sokola ale odborná kvalifikace nemusí hrát ani na rezortu spravedlnosti vždy roli. „Já jsem nebyl nikdy ve vztahu k žádnému rezortu zastánce postoje, že ho musí vést odborník na daný obor. Na zdravotnictví nemusí být doktor, na obraně nemusí být generál, na spravedlnosti právník a tak dále,“ řekl serveru Lidovky.cz Sokol.

Jeden z nejznámějších českých právníků vidí ministra spíše jako schopného manažera, který umí rozeznat, kdy má naslouchat názorům odborníků. „Dobrý ministr si kolem sebe vytvoří tým odborníků na jednotlivé problematiky spojené s výkony ministerstva a ví, čemu rozumí, a kdy si naopak musí vyslechnout odborníky,“ vysvětlil Sokol.

Samotnou Malou ale Sokol komentovat odmítl s tím, že nemá k její kvalifikaci dostatečné podklady. Hodlá ale její případnou činnost na ministerstvu bedlivě sledovat. Předseda ústavního soudu Pavel Rychetský se k nominaci Malé odmítl vyjadřovat úplně.

Pospíšil připomněl pravomoci ministra spravedlnosti

„Ministr spravedlnosti rozhoduje třeba o tom,zda vydat pachatele do zahraničí. A o tomhle nemůže rozhodovat člověk bez právnického vzdělání,“ reagoval na zprávy v médiích bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil na svém twitterovém účtu.

Pospíšil také připomněl další sporný bod ohledně nominace Malé na spravedlnost. Ta byla totiž ještě donedávna se svým manželem majitelkou insolvenční firmy All 4 Law, kterou již podle svých slov přepsala na svého manžela. Podle Pospíšila je nepřijatelná i kvůli svým dřívějším výrokům ke kauze Čapí hnízdo.

Malá je známa svou loajalitou k premiéru a šéfovi ANO Andreji Babišovi. Vešla ve známost tím, že v lednu navrhovala, aby případný soud s Babišem jako stíhaným kvůli dotačnímu podvodu kolem Čapího hnízda zasedl až po skončení jeho nynějšího poslaneckého mandátu, tedy až za další čtyři roky.

Sociální demokraté i někteří další v souvislosti s možným vládním angažmá Malé poukazovali na to, že kvůli obchodování partnera v oblasti insolvencí bude ve střetu zájmů. Malá to ale odmítá.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.