Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malá je znovu podezřelá z plagiátorství. Tentokrát kvůli práci o králících

Vzdělávání

  14:38aktualizováno  18:13
PRAHA - Kolem nové ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) se opět objevují spekulace ohledně plagiátorství. Diplomovou práci o chovu králíků, kterou obhájila v roce 2005 na Agronomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, označil analytik Jan Mach z Vysoké školy ekonomické za jasný plagiát. Taťána Malá si však za svou prací stojí, podpořil jí i premiér Andrej Babiš.

Taťána Malá. foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Nemám problém si ji kdykoliv obhájit, za sebe mám absolutně čisté svědomí,“ uvedla podle České televize ministryně spravedlnosti Malá. Za svou ministryni se postavil i premiér Andrej Babiš. „Myslím, že 13 let stará diplomka z králíků rozhodně neovlivní práci paní Malé na ministerstvu,” uvedl podle serveru Novinky.cz.

Podle šéfa zahraničního zpravodajství ČT Michala Kubala předcházel reakci Malé na půdě ministerstva incident kvůli rozhovoru, který měla veřejnoprávní televize s Malou natočit.

„Ještě předtím doprovodila štáb ČT z ministerstva ochranka, tým ministryně odmítal, aby se redaktorka kromě avizovaných témat ptala i na diplomovou práci,“ uvedl Kubal na Twitteru. 

Podle vyjádření tiskové mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové pro server Lidovky.cz jsou veškeré návštěvy v budově doprovázeny ochrankou, stejně tak tomu prý bylo i u štábu České televize.

„Přišli, ani dopředu přesně nevěděli, na co se budou ptát. Otázky směřovaly na to, co se událo za posledních patnáct minut, paní ministryně o nich nevěděla, byla na jednání, tak že si natočí její překvapenou reakci,“ sdělila serveru Lidovky.cz „Dostali normální odpověď a odešli,“ doplnila.

03.července 2018 v 16:48, příspěvek archivován: 03.července 2018 v 17:04

.@TatanaMala: Nemám problém práci kdykoli obhájit, svědomí mám absolutně čisté. Ještě předtím doprovodila štáb ČT z ministerstva ochranka, tým ministryně odmítal, aby se redaktorka kromě avizovaných témat ptala i na diplomovou práci

Analytik: Nemůže jít o náhodu

Práce na téma Mikroklimatické podmínky chovu králíků, která Taťáně Malé (tehdy Veličkové) dopomohla k získání titulu inženýrky, se podle experta ze dvou třetin shoduje s prací jiné studentky Zity Pavlišové z roku 2003.  „Konkrétně z 25 stran teorie je originální text jen na osmi až devíti stranách. Ve zbytku, tedy na šestnácti až sedmnácti stranách, jsou doslova převzaty odstavce, celé kapitoly textů, pouze je to občas přeskládáno. V případě, kdy jsou takto přepsány takto rozsáhlé pasáže, jedná se o plagiátorství,“ řekl Mach serveru iRozhlas.cz.

Téma diplomové práce mě zajímalo, neopsala jsem ji, zopakovala Malá

Podle analytika nemůže jít o náhodu. Mluvčí Mendelovy univerzity Jiřina Studénková naproti tomu tvrdí, že Malá opisovala pouze na jedenácti z 25 stran teoretické části práce. Že nebylo plagiátorství odhaleno, připisuje nedokonalému počítačovému systému. Serveru Novinky.cz přesto řekla, že „výsledky diplomové práce Malé jsou originální, statisticky zpracované a řádně popsané“.

Dnes by podobná práce neprošla

Software na odhalování plagiátů využívá 56 vysokých škol

  • Software pro porovnávání závěrečných prací a dalších odborných textů využívá 56 českých i slovenských škol a je v něm uloženo téměř 700 tisíc závěrečných prací a zhruba 30 milionů dokumentů, řekla to úterý mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. Opsanou část diplomové práce ministryně spravedlnosti Taťány Malé (ANO) by tedy v současnosti odhalil.
  • Systém vyvinuli vývojáři z Masarykovy univerzity a ve škole se používal již od roku 2006. Od roku 2011 se k němu začaly připojovat další školy, které do něj vkládají závěrečné práce. "Na naší škole platí povinnost takto zkontrolovat každou závěrečnou práci. Úspěšnost v odhalování plagiátů je vysoká a téměř vymizelo klasické opisování," řekla Fojtů.
  • Omezení systému je pouze v tom, že dokáže srovnat práce, které jsou uložené a musí být v digitální podobě, nestačí tedy starší práce naskenovat. Systém umí porovnávat i s pracemi volně uloženými na internetu.
  • Porovnávání funguje tak, že software označí shodné pasáže a určí míru shody v procentech. "Což ale neznamená, že jde o plagiát. S tímto výstupem musí pracovat odborník a práci posoudit a vyhodnotit, zda došlo k pochybení," řekla Fojtová.

Podle Studénkové je na místě opětovné prošetření originality práce ze strany vědců. Mluvčí univerzity přiznává, že dnes, kdy je škola vybavená modernějšími technologiemi, by podobná práce již neprošla.

Dle analýzy deníku Právo Malá v mnohých případech necitovala z odborných publikací, které uvedla jako zdroje své práce, ale přímo z textu Pavlišové. Příkladem může být údajná citace z knihy  Zoohygiena a prevence chorob hospodářských zvířat, jejíž autor František Jílek píše v kapitole o základních opatřeních proti vlhkosti ve stájích: „ I když v zimě může docházet k vyšším ztrátám tepla, nesmí se větrací systémy nikdy vyřadit z funkce.“ V pracích Malé i Pavlišové ovšem shodně stojí věta „V zimním období se musí zajistit dostatečná výměna vzduchu, aby bylo stále zajištěno odvětrávání přebytečné vodní páry.“

Pavlišovou ve zdrojích vůbec neuvádí

Diplomová práce nynější ministryně spravedlnosti se navíc práci Zity Pavlišové podobá i rozvržením a názvy kapitol. Práci Pavlišové nazvanou Hodnocení mikroklimatických podmínek chovu králíků přitom Malá mezi použitými zdroji vůbec neuvádí.

Malá se nejprve hájila s tím, že pouze čerpala z podobné literatury jako autorka původní práce. Její mluvčí Tereza Schejbalová následně odkázala na prohlášení Mendelovy univerzity s tím, že ministryně se k problému již nebude vyjadřovat.

Kupka: Malá nemá předpoklady pro výkon funkce

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky nemá ministryně spravedlnosti Taťána Malá ve vládě co dělat, když postavila své vzdělání na kopírování práce jiných. Uvedl to v úterý v tiskové zprávě.  „Z veřejných zdrojů se dozvídáme, že ministryně spravedlnosti Taťána Malá opsala i svoji první diplomovou práci. Člověk, který postavil své vzdělání na kopírování práce druhých, nemá ve vládě co dělat. Potvrzují se naše slova o tom, že Taťána Malá nemá základní předpoklady pro výkon funkce ministryně spravedlnosti,“ uvedl Kupka.

Pokud Malá sama vládu neopustí, měl by podle Kupky vyvodit ze situace odpovědnost premiér Andrej Babiš (ANO). Malá podle místopředsedy ODS snižuje důvěryhodnost vlády ještě předtím, než kabinet stihl požádat Sněmovnu o důvěru.

Zařazení Malé do vlády v úterý na Twitteru kritizoval také europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „Ministryně Malá opisovala i v diplomce o chovu králíků. Dlouho jsem se tak nezasmál, jak při čtení tohoto článku. Tato vláda se nemusí kritizovat. Sama si dává facku za fackou,“ reagoval na zprávu serveru Novinky.cz

V minulých dnech se objevily pochybnosti také o původnosti práce, kterou Malá obhájila roku 2011 na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, a o věrohodnosti praxe, kterou měla vykonávat 300 kilometrů od svého tehdejšího bydliště.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat