Sobota 14. prosince 2019svátek má Lýdie 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
9. července 2018 16:10, aktualizováno  17:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malá výzvy k odstoupení neposlechla. Plagiátorství odmítá, připouští chyby v citacích

Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) odmítla obvinění z plagiátorství ve svých diplomových pracích. Na pondělní tiskové konferenci připustila, že v některých částech udělala chybu a zapomněla uvést citaci. Trvá však na tom, že jednala v dobré víře. Citace neuváděla podle dnešních přísnějších standardů, což bylo podle ní v době odevzdání prací v pořádku. O záležitosti mluvila s premiérem Andrejem Babišem (ANO), odchod z funkce mu nenabídla.

Malá novinářům řekla, že nikdy „cíleně nic neopsala tak, aby školu nějak obalamutila“. Odkázala na to, že svou zpochybňovanou práci na Mendelově univerzitě v Brně průběžně konzultovala s vedoucím své práce Zdeňkem Havlíčkem, totéž se podle ní týká i práce na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. „Já jsem obě dvě práce obhájila a obě za A, to je poměrně zásadní věc,“ uvedla.

Ministryně se hájí tím, že tehdejší pravidla neporušila. Na úvod diplomové práce z Mendelovy univerzity na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků nicméně svým podpisem stvrzuje, že práci vypracovala na základě pramenů a literatury, které jsou citovány a uvedeny v přiloženém seznamu literatury. Diplomovou práci studentky Zity Pavlišové, se kterou se pasáže její práce shodují, ale v seznamu literatury neuvedla.

Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá.
Praha, 9. července 2018. Tiskový brífink ministryně spravedlnosti, Taťána Malá.

„S premiérem jsem o tom mluvila. Vysvětlovala jsem mu situaci, že jsem v některých pasážích té diplomové práce zřejmě pochybila. Funkci jsem k dispozici nenabídla, myslím, že to není na pořadu dne,“ reagovala Malá na dotazy novinářů.

Podle dřívějších vyjádření Mendelovy univerzity Malá v roce 2005 v práci na téma Mikroklimatické podmínky v chovu králíků opsala 11 stran z textu studentky Zity Pavlišové, která podobné téma zpracovala o dva roky dříve. Podle univerzity by dnes práce nejspíš neprošla antiplagiátorským systémem a byla by vrácena k přepracování. Ministryně se v pondělí přesto ohradila proti tomu, aby byla práce označena za plagiát. „To je u shody ze 40 až 50 procent,“ podotkla.

Malá zdůraznila, že když první práci psala, bylo jí 24 let. Veškeré kroky prý činila s vědomím vedoucího práce, s nímž velmi intenzivně spolupracovala. „To, že posuzujete práci z roku 2005 pohledem dnešním, není objektivní, platí jiné normy. Nevidím důvod k tomu špinit a pošlapávat moji práci,“ řekla zástupcům médií.

„Asi jsem se v některých místech dopustila chyby, zapomněla citaci nebo něco podobného,“ připustila. Experti podle ní ale našli shody především v teoretické části, kde jde o rešerši literatury. „Důležitý je výzkum, který je naprosto originální a nezpochybnil ho vůbec nikdo. Cílem literární rešerše nebylo objevit něco nového, jen shrnutí teoretických východisek,“ dodala. Podle ní by „bylo hodně s podivem“, že by se někomu snažila sebrat „stránku a tři odstavce“, když její práce byla nadlimitní.

Kvůli podezřením, která se kolem prací objevily v posledních dnech, kritizovala účast Malé ve vládě sněmovní opozice. Někteří akademici včetně členů legislativní rady vlády (LRV) v internetové petici požádali Babiše, aby navrhl odvolání Malé.

V pondělí kolem 17:15 petici podepsalo přes 2500 lidí. Patří mezi ně i děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková či členové legislativní rady Petr Bezouška, Stanislav Kadečka, Jan Wintr a Bohumil Havel. Malá radě předsedá.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...