10. srpna 2018 14:09, aktualizováno  17:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malá se dopustila neetického jednání, oznámila univerzita. Potrestat už ji nelze

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 45Diskuse
Taťána Malá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Taťána Malá. | foto:  Michal Šula, MAFRA

BRNO Exministryně spravedlnosti Taťána Malá se podle pátečního vyjádření Etické komise Mendelovy univerzity v Brně dopustila neetického jednání. Diplomová práce o mikroklimatických podmínkách chovu králíků z roku 2005, díky níž získala titul inženýrky, údajně vykazuje významnou shodu s prací obhájenou na Mendelově univerzitě o dva roky dříve. Malá napsala, že už dříve řekla, že se mohla dopustit chyby, nikoli však úmyslného opisování. Vyhrocené situace je jí líto.

Podle vyjádření univerzity by chování Malé bylo považováno za disciplinární přestupek i v době vzniku práce. Z externího posudku, který k případu vypracoval expert na správní právo František Korbel, ovšem vyplývá, že řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu je možné zahájit pouze v objektivní lhůtě tří let. Proti Malé se tak v tomto ohledu již nedají podniknout žádné kroky.

František Korbel, který posudek vytvořil, se v minulosti zabýval například složitou otázkou možnosti odebírání titulů na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni, kde někteří politici získali titul za kratší dobu, než je obvyklá.

Malá ve vyjádření pro ČTK uvedla, že podle komise šlo o shody v rešeršní části. „Hlavní část mé diplomové práce a závěry, které z ní plynou, komise nezpochybnila. Jasně jsem už dříve řekla, že jsem se chyby dopustit mohla, nikoli však úmyslného opisování. Jednala jsem podle pokynů vedoucího práce a je mi velice líto, že se celá situace takto vyhrotila. Za své chyby se omlouvám, ale opakuji, že jsem nejednala se zlým úmyslem,“ dodala Malá.

Mendelova univerzita kontroluje závěrečné práce od roku 2012 prostřednictvím systému Thesis, který je schopný odhalit plagiátorství. Podle rektorky Danuše Nerudové tak v současné době představuje hlavní problém tzv. contract cheating, tedy psaní prací na objednávku za úplatu.

„Univerzita se od loňského roku věnuje také eliminaci psaní závěrečných prací na objednávku za úplatu, které se v poslední době rozmáhá. Tento problém je tak aktuálnější než samotné plagiátorství,“ uvedla v tiskové zprávě rektorka Danuše Nerudová. Podle ní takové práce vykazují všechny prvky originality a běžnou kontrolou je nelze odhalit. „Je nutná systematická práce vedoucího se studentem, aby jednak dotazy na obsah práce zjišťoval, zda je student autorem, a jednak vhodným postupem prací a průběžným odevzdáváním výsledků zabránil této možnosti,“ dodala Nerudová.

Malá měla problém s plagiátorstvím několikrát

Taťána Malá byla do úřadu ministryně spravedlnosti za ANO jmenována v červnu 2018. Brzy nato se objevila podezření z plagiátorství nejen ohledně její práce na Mendelově univerzitě, ale také ohledně diplomové práce obhájené roku 2011 na Panevropské vysoké škole v Bratislavě. Problematická byla také její koncipientská praxe, kterou měla vykonávat asi 300 kilometrů od svého bydliště.

Malá oznámila rezignaci 9. července 2018, svou vinu ale uznat odmítla. I přesto, že se významné části obhájených prací shodovaly s pracemi jiných studentů, tvrdila, že její jedinou chybou bylo opomenutí některých citací. V úřadu ji nahradil Jan Kněžínek.

  • 45Diskuse
Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK/SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz