19. září 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministryně Maláčová chystá změnu důchodů. Minimální penze by se hradily ze státního rozpočtu

Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jana Maláčová. | foto: MAFRA

PRAHA V půlce adventu ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představí svou vizi, jak občerstvit důchodový systém. Stěžejním úkolem celé vlády je v této oblasti vyřešit stárnutí populace, kdy penzistů bude přibývat rychleji než pracujících. Neboli je třeba najít nové příjmy.

CELÝ ROZHOVOR S MINISTRYNÍ PRÁCE JANOU MALÁČOVOU ČTĚTE ZDE

Ministryně Maláčová dosud nerozváděla, co chystá, v rozhovoru pro LN ale odhalila směr úvah. Všem Čechům, kteří si odpracovali své, by stát garantoval minimální důchod. Ten by se hradil ze státního rozpočtu. A celé sociální odvody by se promítly do zásluhové složky. Dnes je systém financovaný výhradně ze sociálního pojištění, stát ho dokrmuje z eráru, jen když se ocitne v deficitu.

„Aktuálně je důchodový systém v přebytku, ale v minulých letech, kdy v něm peníze chyběly, se to stejně dofinancovávalo z obecných daní. Nebylo to přehledné a bylo by dobře vnést do systému přehlednost a nový zdroj financování,“ sdělila LN.

Průběžný pilíř by stál na výkonu ekonomiky. Tím by se odclonily hrozby související s rostoucím počtem seniorů. Zároveň by se zvýraznil motivační efekt pro pracující: čím víc by si vydělal, tím víc by se mu započetlo do zásluhové složky. Na takových parametrech stojí starobní zajištění například v Nizozemsku či Irsku.

Maláčová začíná o své „důchodové adaptaci“ jednat s koaličním partnerem, hnutím ANO. Lze předpokládat, že největší střet se případně odehraje nad tím, který daňový výnos vázat na financování minimální zaručené penze. Ve světě to bývají daně z příjmů, ale to ministryně odmítá.

Nový zdroj by měl dle ní plynout ze zdanění zisku a kapitálu. Typově třeba ze sektorové daně, kterou ANO zatím odmítá, či digitální daně, na níž už je vládní shoda. „Otázka finanční udržitelnosti důchodového systému je otázka přerozdělování. Je spravedlivé, aby 80 procent příjmů v rozpočtu šlo ze spotřeby a práce? Neměli by pomáhat spíš ti velcí?“ říká.

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

DANIEL, ADAM A ZBYHNĚV. Táta Hložek (vpravo) se svými syny Danielem a Adamem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...