Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ministryně Maláčová chystá změnu důchodů. Minimální penze by se hradily ze státního rozpočtu

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. | foto: MAFRA

PRAHA V půlce adventu ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) představí svou vizi, jak občerstvit důchodový systém. Stěžejním úkolem celé vlády je v této oblasti vyřešit stárnutí populace, kdy penzistů bude přibývat rychleji než pracujících. Neboli je třeba najít nové příjmy.

CELÝ ROZHOVOR S MINISTRYNÍ PRÁCE JANOU MALÁČOVOU ČTĚTE ZDE

Ministryně Maláčová dosud nerozváděla, co chystá, v rozhovoru pro LN ale odhalila směr úvah. Všem Čechům, kteří si odpracovali své, by stát garantoval minimální důchod. Ten by se hradil ze státního rozpočtu. A celé sociální odvody by se promítly do zásluhové složky. Dnes je systém financovaný výhradně ze sociálního pojištění, stát ho dokrmuje z eráru, jen když se ocitne v deficitu.

„Aktuálně je důchodový systém v přebytku, ale v minulých letech, kdy v něm peníze chyběly, se to stejně dofinancovávalo z obecných daní. Nebylo to přehledné a bylo by dobře vnést do systému přehlednost a nový zdroj financování,“ sdělila LN.

Průběžný pilíř by stál na výkonu ekonomiky. Tím by se odclonily hrozby související s rostoucím počtem seniorů. Zároveň by se zvýraznil motivační efekt pro pracující: čím víc by si vydělal, tím víc by se mu započetlo do zásluhové složky. Na takových parametrech stojí starobní zajištění například v Nizozemsku či Irsku.

Maláčová začíná o své „důchodové adaptaci“ jednat s koaličním partnerem, hnutím ANO. Lze předpokládat, že největší střet se případně odehraje nad tím, který daňový výnos vázat na financování minimální zaručené penze. Ve světě to bývají daně z příjmů, ale to ministryně odmítá.

Nový zdroj by měl dle ní plynout ze zdanění zisku a kapitálu. Typově třeba ze sektorové daně, kterou ANO zatím odmítá, či digitální daně, na níž už je vládní shoda. „Otázka finanční udržitelnosti důchodového systému je otázka přerozdělování. Je spravedlivé, aby 80 procent příjmů v rozpočtu šlo ze spotřeby a práce? Neměli by pomáhat spíš ti velcí?“ říká.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!