Čtvrtek 21. října 2021, svátek má Brigita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malé nemocnice vyhlásily krizový stav

Česko

  14:09
PRAHA - Asociace českých a moravských nemocnic se rozhodla vyhlásit v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a léčebných ústavech krizový stav.
Důvodem k tomuto kroku je podle ní neochota ministerstva zdravotnictví opravit chyby ve vyhlášce o úhradách péče na letošní první pololetí, které mohou vést k omezení péče a léků pro pacienty. Asociace to uvedla v prohlášení, které dnes poskytla.

Asociace (velkých) nemocnic považuje krok malých nemocnic za předčasný, k vyhlášení krizového stavu se podle předsedkyně asociace Jaroslavy Kunové nepřidá. "Ne že by velké nemocnice neviděly ve vyhlášce některá úskalí, ale je napsána několikanásobně lépe než ty předchozí. Nuance se musejí doladit v jednání s pojišťovnami," řekla Kunová. Ocenila, že princip spravedlnosti je zachován ke všem, všichni musejí šetřit, což podle ní dříve nebývalo.

Krizový stav vyhlásili před nedávnem i dětští lékaři a ambulantní specialisté. Stávkovou pohotovost drží praktici a zubaři. Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny. Koalice soukromých lékařů zvažuje to, že by lékařská sdružení postupovala v přípravě protestů společně.

Asociace se k nich chce připojit a na protestních akcích spolupracovat, píšou dnes její představitelé v prohlášení. Asociace uvedla, že ministra Davida Ratha a jeho úřad na chyby ve vyhlášce upozorňovala. Opakovaně ho žádala o jednání a na problém upozornila i předsedu vlády.

"Protože uvedené úsilí nevedlo k výsledku, radě asociace nezbylo jiné řešení, než vyhlásit krizový stav," stojí v prohlášení. Asociace uvedla, že například stanovené limity ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak "některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná", upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že "obdobné nesmysly" obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Nespokojenost malých nemocnic podle Kunové vyplývá z nutnosti šetřit. "Jsou jen dvě možnosti, buď se do systému nalije 15 miliard, a pak budou všichni spokojeni, nebo se stát rozhodl, že nekonečně se peněz přilévat nebude a že limity budou pro všechny," prohlásila.

Asociace malých nemocnic uvedla, že limity stanovené ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak"některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná", upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že "obdobné nesmysly" obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Asociace českých a moravských nemocnic je největším sdružením zdravotnických zařízení s nejvyšším počtem zaměstnanců, lůžek i množstvím poskytnuté péče. Sdružuje více než 140 nemocnic a dalších zdravotnických zařázení. Asociace nemocnic sdružuje fakultní a velké krajské nemocnice, psychiatrické léčebny a odborné léčebné ústavy.
Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat