Úterý 19. ledna 2021svátek má Doubravka 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malé nemocnice vyhlásily krizový stav

Nemocnice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemocnice | foto: Lidové noviny

PRAHA Asociace českých a moravských nemocnic se rozhodla vyhlásit v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a léčebných ústavech krizový stav.

Důvodem k tomuto kroku je podle ní neochota ministerstva zdravotnictví opravit chyby ve vyhlášce o úhradách péče na letošní první pololetí, které mohou vést k omezení péče a léků pro pacienty. Asociace to uvedla v prohlášení, které dnes poskytla.

Asociace (velkých) nemocnic považuje krok malých nemocnic za předčasný, k vyhlášení krizového stavu se podle předsedkyně asociace Jaroslavy Kunové nepřidá. "Ne že by velké nemocnice neviděly ve vyhlášce některá úskalí, ale je napsána několikanásobně lépe než ty předchozí. Nuance se musejí doladit v jednání s pojišťovnami," řekla Kunová. Ocenila, že princip spravedlnosti je zachován ke všem, všichni musejí šetřit, což podle ní dříve nebývalo.

Krizový stav vyhlásili před nedávnem i dětští lékaři a ambulantní specialisté. Stávkovou pohotovost drží praktici a zubaři. Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny. Koalice soukromých lékařů zvažuje to, že by lékařská sdružení postupovala v přípravě protestů společně.

Asociace se k nich chce připojit a na protestních akcích spolupracovat, píšou dnes její představitelé v prohlášení. Asociace uvedla, že ministra Davida Ratha a jeho úřad na chyby ve vyhlášce upozorňovala. Opakovaně ho žádala o jednání a na problém upozornila i předsedu vlády.

"Protože uvedené úsilí nevedlo k výsledku, radě asociace nezbylo jiné řešení, než vyhlásit krizový stav," stojí v prohlášení. Asociace uvedla, že například stanovené limity ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak "některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná", upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že "obdobné nesmysly" obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Nespokojenost malých nemocnic podle Kunové vyplývá z nutnosti šetřit. "Jsou jen dvě možnosti, buď se do systému nalije 15 miliard, a pak budou všichni spokojeni, nebo se stát rozhodl, že nekonečně se peněz přilévat nebude a že limity budou pro všechny," prohlásila.

Asociace malých nemocnic uvedla, že limity stanovené ve vyhlášce budou nutit zdravotníky s některými přípravky plýtvat, pro některé pacienty bude naopak léčiv nedostatek. Stejně tak"některá lůžka nebudou pro pacienty dostupná a jiná budou prázdná", upřesnila dopady vyhlášky asociace. Dodala, že "obdobné nesmysly" obsahuje předpis i v ustanoveních pro další zdravotníky.

Asociace českých a moravských nemocnic je největším sdružením zdravotnických zařízení s nejvyšším počtem zaměstnanců, lůžek i množstvím poskytnuté péče. Sdružuje více než 140 nemocnic a dalších zdravotnických zařázení. Asociace nemocnic sdružuje fakultní a velké krajské nemocnice, psychiatrické léčebny a odborné léčebné ústavy.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Peníze mě omámily. Upřímná zpověď Jana Šimáka, proč ho fotbal přestal bavit

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Už nikdy nezjistí, jak dobrý doopravdy mohl být. Říkalo se, že má větší talent než Tomáš Rosický, ale místo, aby si po...

Sovák se k nám choval hodně arogantně, vzpomínají princezny na natáčení Arabely

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Arabela a Xénie po čtyřiceti letech. Jana Nagyová žije v Krefeldu, Dagmar Patrasová v Praze. Prostřednictvím...

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!