Pondělí 17. února 2020svátek má Miloslava 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malé pravicové strany chtějí před volbami postupovat společně

Radek John | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John | foto: Alžběta JungrováLidové noviny

Zástupci několika malých stran stojících v politickém spektru napravo od středu dnes v Praze jednali o spolupráci při přípravě na říjnové předčasné parlamentní volby včetně možnosti společné kandidátky. Výsledky nedávných eurovoleb podle nich ukázaly, že lidé chtějí volit pravicovou alternativu k velkým parlamentním stranám, jejich hlasy se ale kvůli roztříštěnosti ztrácejí.

Kromě vedení strany Věci veřejné, která konferenci svolala, své zástupce vyslaly například Strana svobodných občanů Petra Macha a SNK ED. "Všichni mají vůli k dalšímu jednání," řekl novinářům publicista Radek John, který byl na konferenci nejvýraznějším řečníkem a jenž chce kandidovat na předsedu Věcí veřejných.

Zástupci malých stran se dohodli na základních východiscích případného společného programu. Společně odmítají návrat komunistů k moci v jakékoli podobě, chtějí prosazovat úsporný a efektivní stát, zamezit zneužívání veřejných funkcí, podpořit přímou demokracii a větší zodpovědnost politiků a prosazovat rozumnou zelenou politiku. Chtějí také vlivnou Českou republiku v efektivní Evropské unii a odmítají extremismus a populismus.

Pokud se politici z malých stran shodnou i na dalších konkrétních bodech, hodlají sestavit společnou kandidátku. "Rozhodně nepůjdeme do voleb bez společného konzistentního programu," prohlásil John.

Jednání budou pokračovat v dalších týdnech. Aby měl společný postup před blízkými volbami vůbec smysl, musí být podle Johna ukončeno nejpozději za tři týdny až měsíc.

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová ČTK řekla, že definitivně spolupráci neodřekli Starostové a nezávislí, jejichž zástupci se konference nezúčastnili. Toto uskupení nyní spolupracuje se vznikající stranou Miroslava Kalouska TOP 09.

Prostý součet hlasů pro Věci veřejné, SNK-ED, Evropskou demokratickou stranou bývalé europoslankyně Jany Hybáškové a Starostů a nezávislých tvoří 9,74 procenta, tedy více, než je potřeba pro vstup do parlamentu.

Hybášková sice podle pořadatelů byla pozvána, ale nepřišla. Podobně se zachovali také další bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, která byla v eurovolbách se svým hnutím Suverenita nejblíže překonání potřebné pětiprocentní hranice, a Miroslav Kalousek z TOP 09.

Do voleb chtějí i příznivci Kaplického "Chobotnice"

Vznik nové politické strany s názvem Blob dnes v Praze oznámili její zakladatelé. Jako hlavní cíl, se kterým chce jít do předčasných parlamentních voleb, má prosazení stavby Národní knihovny podle projektu architekta Jana Kaplického v Praze na Letné. "Je to účelová politická strana. Rozhodnutí nestavět knihovnu bylo politické, proti politickému rozhodnutí budeme bojovat politicky," řekl jeden ze zakladatelů strany Martin Charvát.

Strana si za název vybrala přezdívku, kterou návrh netradiční stavby získal. Budova označovaná také jako chobotnička zvítězila před dvěma lety v mezinárodní architektonické soutěži a vyvolala tak různorodé reakce, jako žádná jiná stavba v ČR za celou dvacetiletou demokratickou éru.

Národní knihovna (NK) pod vedením tehdejšího ředitele Vlastimila Ježka chtěla novostavbou řešit dlouholeté prostorové problémy. Obecněji rozpoutala do té doby nebývalou debatu o současné architektuře a veřejném prostoru vůbec. Jak se diskuse o projektu vyostřovaly, byl jejich prvotní zdroj stále více příčinou k zamýšlení nad stavem demokracie v Česku a ochotou politiků vnímat občanskou společnost.

,
Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum
SOUTĚŽ: Vyhrajte erotické pomůcky a užijte si Valentýna na maximum

Vyhrajte vibrátor nebo sadu venušiných kuliček od Sexshopik.cz a připravte se na slastné, vášnivé a hravé chvilky. Radost výhra přinese vám i partnerovi.