Neděle 14. srpna 2022, svátek má Alan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Malebná moravská vesnice je v troskách. Záběry z dronu ukazují stěží uvěřitelnou zkázu po tornádu

Česko

  13:52
Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek zasáhly ničivé bouře s tornádem. Nejvíc poničené jsou obce Moravská Nová Ves, Hrušky, Lužice a Mikulčice. V místě pracují stovky policistů, záchranářů i hasičů. Živel zasáhl stovky domů a škody půjdou podle policie odhadem do desítek až stovek milionů. Záběry z výšky odhalují neuvěřitelný rozsah zkázy.

Na videu, které zachycuje Moravskou Novou Ves, to vypadá, jako když je rozbořená celá obec. Desítky domů mají zničené střechy a vytlučená okna nebo jsou zčásti pobořené. Všude po ulicích a volných prostranstvích se povalují trosky.

Následky řádění tornáda v obci Moravská Nová Ves
Kolem 400 hasičů odstraňuje dnes odpoledne následky bouřky, která se ve čtvrtek...

Bouřky si vyžádaly zatím pět obětí. Podle mluvčí záchranářů Michaely Bothové záchranáři převezli do nemocnic desítky zraněných a další desítky ponechali na místě po ošetření.

Najednou všechno ztichlo, pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak, popsal svědek řádění tornáda

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) řekl po jednání krajského krizového štábu, že hasiči už prošli bouřemi nejvíc postižené obce a nečeká, že by záchranáři našli další zraněné či mrtvé. „Lidé by už měli být zachráněni,“ řekl. Nyní je podle něj třeba odklidit věci naváté bouří na střechy nebo do korun stromů, které by mohly na někoho spadnout. Znovu apeloval, aby do postižených obcí zatím nejezdili dobrovolníci. Místa nyní procházejí statici.

Škody způsobené tornádem na jihu Moravy podle Českého hydrometeorologického ústavu odpovídají síle F3, kdy se rychlost větru pohybuje kolem 219 kilometrů v hodině a výše. Ústav však nevyloučil ani vyšší stupeň. Při F4 je rychlost kolem 267 kilometrů za hodinu. Tornádo přesahující sílu F3 v Česku zatím zaznamenáno nebylo, uvedl ústav.

O síle větru, který se ve čtvrtek večer prohnal částí jižní Moravy, svědčí záběry převrácených aut. „Převrácená auta se vyskytují už v tornádech síly F3, ale podle dostupných snímků zatím nelze vyloučit ani vyšší stupně,“ uvádí ČHMÚ.

Tým jeho odborníků mimořádnou situaci dokumentuje přímo v postižené oblasti na jihu Moravy. „Je potřeba bližší prozkoumání škod přímo na místě, abychom se dozvěděli více nejen o síle tornáda,“ uvádí ČHMÚ.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Pronájem komerčního prostoru, Brandýs nad Labem
Pronájem komerčního prostoru, Brandýs nad Labem

Strojírenská, Brandýs nad Labem-Stará Boleslav - Brandýs nad Labem, okres Praha-východ
9 900 Kč/měsíc

Mohlo by vás zajímat