Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Malej Honzík“ se oběsil sám

Česko

Sebevražda. Tak zní verdikt lékaře, který pitval tělo Jana Zeleného, jednoho z hlavních členů takzvaného Berdychova gangu. Vyvrátil tak spekulace, že Zelený – vystupující zároveň jako klíčový svědek – byl v noci z úterý na středu v rýnovické věznici zavražděn.

PRAHA Jan Zelený, v podsvětí přezdívaný „Malej Honzík“, se nestal obětí vraždy. Mluvčí věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou uvedla, že soudní pitva prokázala, že na jeho smrti se nepodílel nikdo jiný.

„Cizí zavinění na úmrtí Zeleného vyloučil přivolaný lékař již při prvním předběžném ohledání nalezeného těla,“ uvedla Králová.

Zelený však v minulosti několikrát vyjádřil obavy o svůj život. „Přiznal jsem se ke své trestné činnosti, svědčil jsem proti lidem, to je důvod k obavám o život,“ řekl při jednom ze soudních líčení Zelený, který velmi napomohl rozkrýt vazby mezi podsvětím a elitními policejními důstojníky.

Média během čtvrtka začala spekulovat o smrti Zeleného a o tom, že policie případ prověřuje jako vraždu. „Nešlo o nic neobvyklého. V podobných případech se samozřejmě prověřují všechny možnosti. Nesmí se nic zanedbat,“ sdělil LN mluvčí vězeňské služby Robert Káčer.

Sebevražda ve vězení není úplně ojedinělým jevem. Za poslední tři roky ji v českých káznicích spáchalo na dvacet lidí. „Vloni to bylo čtrnáct lidí, v roce 2007 osm případů a o rok dříve také osm,“ poznamenal Káčer.

Mohl osvětlit i loupež století

Třiatřicetiletý Zelený se navíc mohl stát pro kriminalisty trumfem i v případu „loupeže století“. V září 2002 tehdy lupiči z dodávky bezpečnostní agentury za bílého dne v Praze 6 ukradli 153 milionů korun. Z toho činu policisté podezírají další dva Zeleného „kumpány“ Maroše Šuleje a Tomáše Půtu.

Spojení policie se zločinci

Oba zmiňovaní se podle soudu podíleli na přepadávání kamionů a před českou justicí utekli do Irska. Tamní úřady je sice minulý rok vydaly, obvinění z loupeže v Praze 6 se ale zatím nedočkali.

„Museli jsme irskou stranu administrativně požádat i o vydání v této věci,“ sdělila před časem Jitka Zinke z tiskového odboru ministerstva spravedlnosti.

Jan Zelený měl podle informací policie kontakty na lidi z bezpečnostní služby, která tehdy peníze převážela. Právě on mohl být spojovacím článkem, který mohl případy pomoci rozkrýt.

Berdychovu gangu připisují vyšetřovatelé loupeže, únosy a brutální vydírání bohatých podnikatelů a také přepadání kamionů. Zelený i s Berdychem stáli před soudem naposledy loni v říjnu. Středočeský krajský soud tehdy zvýšil Zeleném trest na 13 let vězení. Rozsudek ale není pravomocný.

Kriminalistům se podařilo Berdychův gang odhalit v roce 2004. V procesech proti jeho členům padlo už několik rozsudků. Další případy soudy řeší a některé teprve přijdou na řadu. Největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky je svým rozsahem ojedinělý. Lidé z podsvětí se spojili s elitními detektivy, kteří měli být jejich protivníky. Celkově se na kriminálních aktivitách podílelo na 36 lidí. Podle vyšetřovatelů Zelený patřil k hlavním postavám tzv. Berdychova gangu od roku 1997. Účastnil se jedenácti únosů, loupežných přepadení, fiktivních domovních prohlídek a zejména falešných silničních kontrol. Při nich využíval toho, že byl v minulosti dopravním policistou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!