Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Málem způsobil katastrofu, strojvedoucí rychlíku teď pracuje v depu

Česko

  6:00
PRAHA - Díky bleskové reakci napravil chybu a zabránil srážce s protijedoucím vlakem. I tak se strojvedoucí z rychlíku, který v neděli projel návěstidlo a mířil čelně proti osobnímu vlaku, do kabiny lokomotivy nějakou dobu nepodívá. České dráhy ho postavily mimo službu, aktuálně tak pracuje v depu.

Jen 27 metrů dělilo v neděli vlaky na trati z Prahy do Kolína od srážky. Rychlík směřující do z hlavního města do Vsetína ve stanici Velim projel na červenou návěstím, srazil výhybku a dostal se na kolej, na které jela jiná souprava. foto: Zdroj: Drážní inspekce

Rychlík do Vsetína a osobní vlak mířící do Prahy od katastrofy dělilo pouhých 27 metrů, díky pohotové reakci oba strojvedoucí stačili soupravy zastavit. Na koleji neměl co dělat dálkový spoj, který na ni nepovoleně vjel po tom, co na příjezdu do Kolína takzvaně řízl výhybku postavenou pro jiný směr. Jak informoval server Lidovky.cz, strojvedoucí vlaku na Vsetín se již k chybě přiznal. Dráhy ho navíc postavily mimo službu. 

ČTĚTE TAKÉ:

"Byl převeden na jinou práci, aktuálně pracuje v depu. O dalším se rozhodne po dokončení vyšetřování mimořádné události," informoval server Lidovky.cz mluvčí Českých drah Radek Joklík. Rovnou ale vyloučil, že by strojvedoucímu rychlíku chyběla odpovídající praxe.

Aktuálně mu hrozí dvojí postih: podle policie se mohl dopustit přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by byl odsouzen, hrozí mu až pět let vězení nebo zákaz činnosti. O potrestání budou rozhodovat i dráhy, i když zatím konkrétní postup odmítají předjímat s tím, že je třeba počkat na výsledek šetření. "Další postup a případná sankce se od něj bude odvíjet," uvedl pouze Joklík. 

V úvahu přichází škála trestů od zákazu řízení vlaků až po náhradu škody. Souprava na koridoru poničila výhybku se speciální technologií. Škoda je odhadována na 400 tisíc korun, přičemž průměrný plat strojvedoucího drah podle webu platy.cz činí zhruba 26 tisíc korun.  

Na výsledek však bude nutné vyčkat, vyšetřování nehody není zdaleka u konce. „Výsledek vyšetřování se předpokládá nejdříve za několik týdnů,“ uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat