Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Malešickém parku mají stavět rozhlednu. Místní spíš chtějí víc míst ve školách

Praha 10 oznámila vítěze architektonické soutěže na zahradní restauraci s rozhlednou v Malešickém parku. Vítězný návrh pochází od švýcarského ateliéru Amont z Basileje a jeho autorem je architekt Logan Michael Allen. foto: Atelier Amont / Logan Michael Allen

Restauraci s vyhlídkovou věží v Malešickém parku navrhne pro Prahu 10 švýcarský ateliér Amont. Předpokládané náklady na třicet metrů vysokou stavbu, která by měla vyrůst místo budov, jež jsou nyní částečně využívané jako zázemí pro údržbu parku, jsou podle podkladů k soutěži 60 milionů korun. Během hezkého počasí by z vyhlídky mělo být vidět na Kokořínsko či Dobříš.
  17:15

Podle starosty městské části Martina Valoviče (ODS) je stavba „posledním chybějícím dílkem návrhu“, podle kterého radnice nechala park o rozloze zhruba devět hektarů jižně od Malešické ulice dříve revitalizovat. „Nejde tedy o nový záměr, ale o dokončení rozdělané práce. Autor proměny Malešického parku byl navíc členem odborné architektonické komise,“ uvedl starosta.

„Nyní budeme jednat o dalším postupu a podpisu smlouvy na zpracování projektové dokumentace,“ doplnil Valovič. Do soutěže se přihlásilo 21 návrhů, ke kterým městská část plánuje výstavu.

Líbí se vám návrh rozhledny?

celkem hlasů: 353

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 25. června 2024. Anketa je uzavřena.

Líbí, ale jsou vhodnější investice179
Nelíbí102
Líbí, měla by se postavit69
Je mi to jedno3

Plánovaná restaurace má mít kapacitu pro 50 lidí uvnitř a 90 na zahrádce, u podniku má také vzniknout plocha pro kulturní akce s pódiem.

Předpokládaná výška rozhledny je asi 30 metrů tak, aby byl zajištěn výhled do okolí, za dobrého počasí i směrem na Kokořínsko, Bezděz, Brdy a Dobříš, Jizerské hory a Krkonoše. Termín zahájení stavby zatím není daný.

Se stavbou rozhledny však nesouhlasí veřejnost i někteří politici. Starostu městské části kritizují z důvodu, že Praha 10 nemá dostatečnou kapacitu základních škol nebo kvůli zanedbaným místům.

„Nevšiml si, že rodiče bojují o místa ve školách pro své děti, protože: Praha 10 je podle nejčerstvějších čísel zcela nejhorší v počtu míst na základních školách v celé Praze. V šesti základkách se letos muselo losovalo o místa pro prvňáčky. Pro všechny školy platí výjimka až na 34 žáku ve třídě,“ kritizovala starostu Jana Komrsková, pražská náměstkyně pro životní prostředí, na síti X.

V podobném duchu komentoval situaci na Facebooku zastupitel městské části Petr Beneš, kterému také vadí nedostatečná kapacita škol. „Opuštěná budova radnice nám doslova padá na hlavu, platíme desítky milionů nájemné za novou radnici, ale hlavně NEMÁME MÍSTA VE ŠKOLÁCH pro děti a dostatek finančních prostředků na jejich výstavbu,“ napsal.

„To je strašně hnusný. Nechceme spíš ty peníze dát školám nebo do infrastruktury?“ kritizoval na Facebooku městské části Filip. Se svou kritikou vzhledu stavby nebyl jediný. „No to je monstrum!“ stručně zhodnotila Dana.

„Šaškárna, megalomanie a snaha o PR současného vedení. Co radši dát peníze na opravu radnice a KD Eden,“ kritizoval Ladislav.

„Hezký. Ale jako správní hospodáři byste měli také zajistit udržitelnost. Pouhá výstavba nestačí. Aby to nedopadlo jako s vodními prvky, které fungují velmi sporadicky. Zajděte se tam podívat, máte to kousek,“ komentovala Daniela stav parku.

Obdobné názory na údržbu dalších lokalit v městské části vyjádřili i další uživatelé. „Co raději zrevitalizovat koleje na Nádraží Strašnice, dál okolí metra Strašnická je také v dosti žalostném stavu a nevymýšlet takovéhle blbosti,“ napsala Lucie.

Komentující zmiňovali i další lokality, které by rádi viděli opravené nebo uklizené, jako dětská hřiště nebo oblast Skalky.

„Každý nový architektonický projekt vyvolává emoce, někomu se líbí a někomu ne. K projektu se nyní povede veřejná diskuse, která je žádoucí,“ mluvčí Prahy 10 Ján Bruno Tropp.

Malešický park vznikl podle webu městské části v 60. letech minulého století v souvislosti s výstavbou okolního sídliště a s rozlohou 8,8 hektaru se jedná o největší parkovou plochu v Praze 10. Nachází se v nadmořské výšce 265 metrů. Revitalizace parku s využitím evropských peněz byla dokončena v roce 2013.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,