30. května 2016 16:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Malý průvodce dědictvím. Je lépe řešit i to, co bude po smrti

Lidé mohou rozhodnout o tom, co bude s jejich majetkem po jejich smrti,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé mohou rozhodnout o tom, co bude s jejich majetkem po jejich smrti,... | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

PRAHA Každoročně v Česku proběhne 150 tisíc dědických řízení. Nový občanský zákoník dědění rozvolnil a lidé díky tomu častěji sepisují závěti. V nových možnostech se ale zatím příliš neorientují a nevědí, že vedle skromného majetku pozůstalého mohou zdědit také velké dluhy.

Lidé obvykle příliš neřeší, co se s jejich majetkem stane poté, co opustí tento svět. „Nějaká z forem pořízení pro případ smrti se objevuje jen přibližně u desetiny projednávaných pozůstalostí,“ říká Daniela Kovářová, advokátka a bývalá ministryně spravedlnosti.

Pokud lidé svou vůli neprojeví, rozhoduje se o rozdělení majetku zemřelého dle zákonné posloupnosti. Nový občanský zákoník počet dědických tříd rozšířil ze čtyř na šest. „Pokud tedy zemřelý nezanechá závěť, dědit nově mohou například i sestřenice či bratranci. To je pozitivní. Na druhou stranu rodinné vazby nejsou v dnešní době tak pevné a vzdálené příbuzné nebývá snadné dohledat. Dědické řízení se pak výrazně prodlužuje,“ říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Má-li člověk dobré vztahy v rodině, zřejmě mu bude vyhovovat zákonná posloupnost. Daniela Kovářová to vysvětluje na příkladu: „Muž spokojeně žije s manželkou, se kterou má dospělou dceru a nezletilého syna. Pokud zemře, podle zákona dědí třetinu manželka a třetinu každé dítě. Když s tímto důsledkem zůstavitel souhlasí, nemusí nic sepisovat. Ale pokud by chtěl odkázat motorku kamarádovi a jedno dítko bylo nezdárné, měl by zajít za notářem či advokátem a poradit se.“

Existuje řada možností, jak majetek rozdělit mezi dědice. Zdaleka nejčastěji lidé sepisují závěti, nejjednodušší je to udělat vlastnoručně. Závěť lze napsat i na počítači či ji někomu nadiktovat – v takovém případě ji ale musí kromě zůstavitele podepsat i dva svědkové, kteří nemají dědit. Je-li závětí více, vždy platí ta nejnovější. Závěť také lze kdykoliv odvolat.

„Nově se sice nevyžaduje závěť datovat, ale to opravdu nedoporučuji. Zbytečně se tím v případě existence více závětí zakládá na spory, která vznikla dříve a která později. Zároveň je nově možné považovat za platnou i závěť, kde člověk právě na datum zapomněl,“ vysvětluje Neubauer. Závěť může mít dokonce i ústní formu, ale jedině v případě bezprostředního ohrožení života a před několika svědky.

Přestože u závěti není nutná forma notářského zápisu, zajít za notářem přináší značné výhody. Originál poslední vůle je bezpečně uložen u notáře, který údaj o ní zaznamená do elektronické evidence. Tím se zvyšuje pravděpodobnost, že o dědictví bude rozhodnuto dle vůle zemřelého.

Kristián Léko

Autor

Kristián Lékokristian.leko@lidovky.czČlánky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.