Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Malysz končí. S fanoušky se rozloučí v Zakopaném

Česko

VARŠAVA Zimní víkendy budou pro Poláky od příští sezony o poznání smutnější. Poslední roky měly miliony z nich o napětí a radost postaráno díky výkonům skokana na lyžích Adama Malysze.

„Orel z Visly“, kterého v Polsku mnozí uctívají jako národního hrdinu, ale oznámil, že odchází do skokanského důchodu. S fanoušky i kolegy se subtilní muž s knírkem rozloučí během sobotní exhibice v Zakopaném. Další sportovec, který by v Polsku dokázal rozpoutat mánii, na obzoru zatím není.

„Soutěže Světového poháru, mistrovství světa nebo olympijské hry už nebudou takové jako dřív. Už nebudeme skákat s Adamem, on byl prostě náš,“ řekl Tomasz Zimoch, sportovní novinář z Polského rozhlasu, který z komentátorského stanoviska sledoval Malyszovy výkony na nejdůležitějších závodech.

Davy Malysze povzbuzovaly přímo na sportovištích, miliony ho sledovaly v televizi. „V ty zimní večery ho měli Poláci u sebe doma, při obědě, večeři. Nejhorší je, že s námi teď už u toho stolu sedět nebude,“ dodal Zimoch.

Pan Adam, jak polští sportovní komentátoři 33letému rodákovi z jihopolské Visly říkají, má na kontě čtyři tituly mistra světa, čtyři vítězství ve Světovém poháru a tři stříbrné medaile a jeden bronz z olympijských her. Vyučený pokrývač před časem přiznal, že udělat maturitu, což se mu povedlo před necelým rokem, bylo horší než skoky. „Byl to strašný stres, nikdy jsem přece nebyl v učení žádná hvězda,“ řekl.

„Malysz, to je obyčejný člověk,“ pronesl sportovní novinář Zimoch. „Kluk z normální rodiny, pokrývač. Poláček, jak se mu říkalo v Rakousku či Německu, a vyhrává velké závody. Ty příběhy mají Poláci rádi,“ vysvětlil vlny malyszomanie.

Miliony fanoušků si Malysz získal také proto, že mu nešlo o slávu, ale „o dva dobré skoky“.

V sobotu v Zakopaném tak dostanou poslední možnost spatřit „Orla z Visly“ v akci naposled.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...