Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mám absolutní podporu hejtmanů

PRAHA Premiér Mirek Topolánek jednal v Kramářově vile s odstupujícími hejtmany za ODS o situaci po prohraných krajských a senátních volbách a dalším postupu ODS. Hejtmani podle Topolánka nezpochybňovali další existenci vlády a premiér od nich dostal podporu k rekonstrukci koaličního kabinetu. "Tam, myslím, že ta podpora je absolutní," řekl Topolánek po jednání.

ODS měla dosud 12 ze 13 hejtmanů. V krajských volbách utrpěla drtivou porážku a nebude mít žádného. Podle vyjednávání se navíc zdá, že občanští demokraté možná nezasednou ani v žádné z krajských vlád. Dnešní jednání však nebylo podle hejtmanů ani premiéra nijak dramatické.

Schůzka byla podle odstupujícího středočeského hejtmana Petra Bendla hlavně o vzájemném informování. "Žádné drama se neodehrává," popsal atmosféru jednání. Ani žádné zásadní usnesení dnes účastníci nepřijali, dodal. Také dosluhující olomoucký hejtman Ivan Kosatík po dnešním jednání řekl, že šlo pouze o poslední setkání premiéra s končícími hejtmany. "Nebylo to vnitrostranické jednání ani jednání ve smyslu orgánu veřejné správy. Pan premiér nám chtěl poděkovat," objasnil Kosatík.

Na setkání se ale rozebíral i volební neúspěch a informace o probíhajícím vyjednávání. Cestu ke koalici s ČSSD nemají občanští demokraté podle Kosatíka jednoznačně uzavřenou ještě například v krajích Vysočina, Jihomoravském, Zlínském a Olomouckém. Podpora hejtmanů pro koaliční vládu je pro premiéra po prohraných volbách důležitá. Vítězná ČSSD totiž Topolánka vyzývá k odstoupení a předčasným volbám.

Odcházející hejtmani neskrývali spokojenost
Na dnešním jednání se prý nehovořilo ani o podpoře kandidátů na předsedu strany, přestože pražský primátor Pavel Bém dnes oznámil, že se bude o křeslo předsedy ODS ucházet na prosincovém kongresu strany. "My jsme se tomuto tématu spíše vyhýbali," řekl Bendl, který patří k Bémovým příznivcům.

Odcházející hejtmani neskrývali spokojenost nad výsledkem dnešního jednání. "Dalo by se alegoricky říci: právě jsem se vrátil z Kramářovy vily a mohu říci, že pan premiér částečně naše návrhy přijal," řekl liberecký hejtman Petr Skokan. Za obrovský krok považuje to, že Topolánek připustil oddělení pozice premiéra a předsedy strany. "Myslím si, že by mu měl být dán nějaký čas, aby se rozmyslel," podotkl. "Měl jsem pocit, že naše názory vnímá, naslouchá nám," dodal.

"Mně jenom mrzí, že jsme takto neseděli tři měsíce před volbami častěji," vyjádřil se jeho moravskoslezský protějšek Evžen Tošenovský. Jihočeský hejtman Jan Zahradník po schůzce řekl, že se zde poprvé po krajských i senátních volbách setkal s představiteli grémia a ostatními hejtmany, což považuje za důležité. Jeho pohled na situaci v Jihočeském kraji se ale po dnešní akci v Praze nezmění, takže bude postupovat tak, jak se dnes dohodlo na schůzce s ČSSD v Českých Budějovicích. "Máme stále o čem jednat, témata byla dnes vymezena a měla by směřovat k formování obrysů případné koaliční smlouvy," řekl.

Podle královéhradeckého hejtmana Pavla Bradíka se také řešilo, jaká je budoucnost ODS v krajích. "Zda koalice se sociální demokracií je to jediné řešení pro nás," popsal. Podle něj přítomní dospěli k závěru, že pokud existují vážné rozdíly v programech, je lepší takové koalice neuzavírat.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.