Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svoboda pro Dalíka. Mohu spekulovat, že rozhodnutí bude pro klienta příznivé, říká advokát

Česko

  20:00
PRAHA - Lobbista Marek Dalík ve středu odpoledne opustil věznici ve Znojmě, kde si od září 2016 odpykával trest související s kauzou kolem nákupu obrněných vozidel Pandur. Půjde Dalík znovu před soud? „V každém případě nižší soud bude vázaný tím, co Nejvyšší soud nařídí a od toho se bude odvíjet i osud mého klienta,“ říká v rozhovoru Dalíkův advokát Tomáš Gřivna.

V Praze pokračoval 21. srpna soud s lobbistou Markem Dalíkem, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných transportérů Pandur foto: Mafra - Dan Materna

Marek Dalík opustil vězení, lobbista uspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu

LN Nejvyšší soud (NS) rozhodl o okamžitém propuštění Marka Dalíka z výkonu trestu. Co to znamená?
Fakt, že Marka Dalíka propustili z výkonu trestu znamená přinejmenším, že museli zrušit rozhodnutí minimálně odvolacího soudu (Vrchního soudu - pozn. red.). Jestli NS zrušil i rozhodnutí Městského soudu, zatím nevím. Nejvyšší soud by mohl při zrušení rozhodnutí vzít případně našeho klienta do vazby. Jelikož to NS neudělal, tak mohu spekulovat o tom, že spíše bude rozhodnutí NS pro mého klienta příznivé. Jak říkám, jsou to ale spekulace.

Do ruzyňské věznice dorazil Marek Dalík ve čtvrtek pár minut před čtvrtou...
Brány znojemské věznice nakonec opustil krátce před čtvrtou hodinou odpoledne,...

Mám z rozhodnutí NS za klienta radost, věřil jsem tomu, že NS vyslyší naše námitky. Asi se tomu tak stalo, jinak by jeho rozhodnutí nedávalo příliš smysl. Telefonicky jsem komunikoval i s Tomášem Sokolem, dalším obhájcem Marka Dalíka, ten je zdrženlivější. Pořád je tady teoreticky možnost, že NS vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce a naše odmítl.

Dalíkův trest: čtyři roky a čtyři miliony

Marek Dalík (42), 14. ledna 1975 v Brně.

  • V květnu 2011 média informovala o tom, že Dalík podle výpovědi někdejšího zaměstnance firmy Steyr v roce 2007 žádal 18 milionů eur (480 milionů korun) za to, že česká vláda pod vedením Dalíkova přítele Mirka Topolánka bude pokračovat v nákupu transportérů Pandur.
  • Dalík to popřel. Policie jej v souvislosti s podezřením na korupci v kauze pandurů obvinila v říjnu 2012.
  • V květnu 2014 byl Dalík obžalován z pokusu o podvod, podle vyšetřovatelů slíbil pomoc při sjednání zakázky, i když na ni neměl ve skutečnosti vliv.
  • Loni v únoru soud lobbistu poslal na pět let do vězení za korupci a vyměřil mu peněžitý trest pět milionů korun.
  • Dalík se odvolal, v květnu 2016 mu pražský vrchní soud o rok zmírnil původní rozsudek, Dalíkovi snížil i pokutu, a to na čtyři miliony korun.
  • Lobbista nastoupil do vězení začátkem září.
  • Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman podal dovolání k Nejvyššímu soudu, ve kterém zpochybnil výši trestu. Nesouhlasil s jeho snížením vrchním soudem.
  • Dovolal se i Dalík, který vinu popírá. Lobbista v září rovněž uhradil čtyřmilionovou pokutu, pokud by ji nezaplatil, odseděl by si o dva roky více.

LN NS rozhodl o okamžitém propuštění. Je to běžné?
Ano, jak jsem řekl, NS měl po zrušení rozsudků dvě možnosti. Buď mohl nařídit okamžité propuštění, nebo hned rozhodnout o vzetí do vazby. V tomto případě soud neměl za to, že je důvod pro vzetí do vazby, tak jej propustil.

LN Kdy jste podali dovolání?
Myslím, že v srpnu 2016. NS to od té doby dvakrát vracel zpátky městskému soudu ve smyslu odstranění formálních vad proto, aby on sám mohl teprve o věci rozhodnout. Vady mohou spočívat například v tom, že městský soud něco nerozeslal nebo něco ve spisu chybělo. Dvakrát se tedy dovolání vrátilo bez rozhodnutí. Nejvyšší soud se začal obsahem spisu zabývat až v říjnu 2016.

LN Jaké byly důvody, pro které jste požadovali přeskoumat předchozí rozhodnutí?
V podstatě jsme byli toho názoru, že minimálně rozhodnutí Vrchního soudu bylo předčasné. Neměli jsme možnost k němu zaujmout nějakou další obhajobu – najednou se úplatkářství změnilo na podvod. Odvolací soud přitom řekl, že Marek Dalík neměl žádný vliv na Mirka Topolánka. Určitě tam byly argumenty rozporných skutkových zjištění a také jsme namítali vady právní. Právní vadou může být například to, že skutek měl být posuzován podle starého trestního zákoníku, protože ten případ se měl udát za jeho účinnosti a nový trestní zákoník není příznivější. Namítali jsme rozpory i skutkové. Byly opomenuty některé důležité důkazy, které by mohly mít vliv na správnost skutkových zjištění. Tyto důkazy byly pro nás zásadní. Ke kterým důvodům se dovolací soud přiklonil, to nevím. Uvidíme po písemném vyhotovení.

Dalík, zákulisní hybatel za Topolánkovy éry

  • Dalík byl v minulosti pravou rukou někdejšího předsedy ODS Mirka Topolánka, který byl v letech 2006 až 2009 premiérem, a podle informací v médiích měl výrazný podíl na jeho politické strategii. Seznámili se v roce 1999, kdy byl Topolánek senátorem za Ostravsko a Dalík se pohyboval v oblasti public relations. V době Topolánkovy vlády byl Dalík často po jeho boku, měl i byt ve stejném domě.
  • Dalíkovo jméno se více začalo objevovat v médiích v srpnu 2004 v souvislosti s kauzou údajného uplácení exposlance US-DEU Zdeňka Kořistky. Dalík byl jedním z emisarů ODS, které Kořistka obvinil, že mu nabízeli deset milionů korun, když nepodpoří tehdejší vládu Stanislava Grosse (ČSSD). Policie obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z podplácení, obvinění se ale neprokázalo, případ byl odložen.
  • V době Topolánkovy éry nebyl Dalík v ODS příliš populární. V rozhovoru pro MfD použil příměr se spolupracovníkem Adolfa Hitlera Martinem Bormannem: "Když si čtete memoáry nebo biografie nacistických pohlavárů, tak tam se jako červená nit táhne nenávist všech k Martinu Bormannovi. A proč? Protože byl blízko k Hitlerovi, protože mu Hitler věřil, takový člověk je vždycky neoblíbený."
  • Příkladem zvláštních vazeb mezi politiky a lobbisty je kauza Toskánsko, která vznikla v létě 2009 po zveřejnění tajně pořízených fotografií z Topolánkovy dovolené v Itálii, kde byl zachycen ve společnosti lobbistů včetně Dalíka a podnikatelů.
Marek Dalík na dovolené politiků a lobbistů v Toskánsku

  • Na přelomu let 2006 a 2007 se Dalík podle médií podílel na vyjednávání podpory koaliční Topolánkově vládě, kterou nakonec podpořili dva sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka.

LN Důkazy, o kterých hovoříte, nebyly před soudem vůbec provedeny?
Některé námi navrhované důkazy byly zamítnuty. O dalších soud opomenul rozhodnout úplně.

LN Namítali jste také procesní vady?
Ano, také. Konkrétně ale teď nebudu specifikovat.

LN Z jakého důvodu podal dovolání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman?
Nejvyšší státní zástupce se dovolával proti tomu, že panu Dalíkovi byl uložen trest pod dolní hranici trestní sazby. Soud šel pod tuto spodní hranici – to je mimořádný přístup. Státní zástupce se bránil, že pro to nejsou důvody.

LN Zatím není jasné, jakému dovolání Nejvyšší soud vyhověl...
To nemohu potvrdit. Soud mohl některé dovolání zamítnout a jinému vyhovět. Soud se ale musel vypořádat s podanými dovoláními obou stran.

LN Soudní jednání bylo neveřejné. Věděl jste o tom, že se bude konat?
O tom jsme informováni nebyli, neboť o neveřejném zasedání se strany nevyrozumívají. Neveřejného zasedání se účastní jen senát, který ve věci rozhoduje, a zapisovatel. Ostatní osoby jsou z jednání vyloučeny. Náš klient se ho také neúčastnil a nebyl tam tedy ani nejvyšší státní zástupce.

LN Očekával jste takové rozhodnutí, nebo vás překvapilo?
Byl jsem přesvědčený, že důvody, aby Nejvyšší soud zrušil ta rozhodnutí, tam byly.

LN Co se nyní bude dít? Půjde Marek Dalík znovu před soud?
Nevím, co dovolací nařídil, že se má provést. V každém případě nižší soud bude vázaný tím, co Nejvyšší soud nařídí a od toho se bude odvíjet i osud mého klienta. Pokud bylo rozhodnutí vráceno odvolacímu soudu, bude zřejmě veřejné zasedání. Pokud bylo vráceno soudu prvního stupně, bude patrně hlavní líčení.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!