Neděle 17. ledna 2021svátek má Drahoslav -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rychetský chtěl maják. Mám prostoje, stěžoval si na vládě na ucpanou D1

Pavel Rychetský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Rychetský | foto: © ČTKČeská pozice

PRAHA Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský chce být na seznamu prominentů, kteří smějí legálně používat modrý majáček. Rozčilují ho totiž časové prostoje na opravované dálnici D1. Na cestě mezi Prahou a Brnem prý ztrácí čas, který by mohl využít jinak. Soudce sepsal žádost o výstražná modrá světla a dokument poslal na Úřad vlády. Tam doputoval na konci června.

Co vás přimělo požádat premiéra o modrý maják?
Od té doby, co je dálnice z Brna do Prahy v tomto stavu, mám neustále zpoždění. Děje se mi to soustavně. Jezdím přitom na jednání za prezidentem nebo do parlamentu. Ale už jsme se na tu žádost vykašlali, protože jsme neuspěli.

Výstražná světla používají primárně záchranáři, a to pokud jde skutečně o lidské životy, což není váš případ...
To je samozřejmě pravda, ale teď musím vyjíždět třeba až o dvě hodiny dříve, abych stihnul jednání včas. Stává se ale také, že dálnice jede a já mám pak zbytečně prostoj. To je zbytečná hodina až dvě lelkování.  

Stalo se vám někdy, že jste nestihl nějaké důležité jednání?
Do Prahy někdy jezdím až dvakrát týdně, zažívám zbytečné časové prostoje, jak při cestě tam, tak i zpátky. Výsledek je, že je pak celý ten den ztracený.

Někteří ústavní činitelé smějí výstražné majáky používat teprve od roku 2001, do té doby patřila tato výsada zejména záchranářům a policistům. Proč jste se ozval až teď?
Jedenáct let jsem majáky nepotřeboval, ale teď je dálnice ve stavu, kdy člověk přesně neví, kdy dojede, neustále se opravuje. Ale jak už jsem řekl, už jsme tu žádost vzdali.

 

Celý článek najdete ve středečních Lidových novinách

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...