5. října 2018 9:46, aktualizováno  10:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mambu se chytit zatím nepodařilo, kontroly nástrah proběhnou až o víkendu

Smrtelně jedovatá mamba zelená, ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smrtelně jedovatá mamba zelená, ilustrační foto. | foto: Wikimedia

PRAHA Pátrání po mambě zelené v domě v pražských Hlubočepích bude pokračovat o víkendu. Čeká se, zda se chytí do tepelných nástrah. V pátek to řekl policejní mluvčí Jan Rybanský. Policie spolu se specialisty na odchyt hadů hledá mambu od úterního večera v domě v ulici V Bokách I. Stav třicetileté ženy, která je zřejmě majitelkou mamby a kterou had uštkl, je stále vážný a zůstává v umělém spánku.

Podle mluvčího Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filipa Brože ale antisérum zabralo, pacientka má jiné významné zdravotní komplikace, dodal. „Bylo vymyšleno specialistou na odchyt hadů, že had by potřeboval klid, aby se do nástrah chytil, takže dnes se tam nic dít nebude,“ uvedl Rybanský.

Pokud se mamba v doMě skrývá, nejspíš už nežije

Podle odborníků není pravděpodobné, že by mamba s ohledem na nízké venkovní teploty unikla ven z domu. Předpokládají, že je stále v domě. Má ráda teplo a světlo, proto policisté nastražili tepelné pasti a doufají v to, že se had chytí. Zároveň si ale z 90 procent myslí, že had už nežije. Médiím to ve čtvrtek řekl herpetolog Tomáš Bublík.

„Pokud se tam nějaký had skrývá, tak bude pravděpodobně po smrti nebo ve velmi vážném stavu,“ řekl. Hada hledali v místech, která jsou extrémně chladná, například ve sklepě. Podle Bublíka se mamba v těchto podmínkách stočí a čeká na oteplení, které se ale nedostaví, dodal. Prohledány byly i sádrokartonové podhledy, jestli neleží někde ve stropu.

Herpetolog také upozornil na to, že v bytě nebylo žádné chovatelské vybavení potřebné pro chov tohoto plaza. „Našli jsme jen přepravky nebo nějakou klec, had měl naprosto nevyhovující podmínky,“ uvedl.

Okolnosti úniku smrtelně jedovatého hada policisté vyšetřují, ženu vzhledem k jejímu zdravotnímu stavu zatím nevyslechli. Podle Státní veterinární správy chov mamby nebyl schválený.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!