Sobota 12. června 2021svátek má Antonie 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak dlouho vydrží nová vláda? Tipy Randáka, Paroubka, Kalouska či Putny

Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedové koaličních stran na brífinku po první schůzce vlády. | foto: ČTK

Kabinet Bohuslava Sobotky začíná vládnout. Šéf sociální demokracie se dočkal. Do Strakovy akademie si přináší skrytou zátěž z minulosti. "Jak Jak dlouho podle vás vydrží Sobotkova vláda? A proč?" ptaly se Lidové noviny.

Ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr financí Miroslav Kalousek při rozhovoru pro LN

Miroslav Kalousek, 1. místopředseda TOP 09

Nejsem prognostik, jsem opoziční politik. Vláda má velké programové rozpory, a pokud je bude mít i nadále, tak asi nevydrží dlouho. Na druhou stranu je v České republice možné úplně všechno. Z tohoto hlediska jsme země neomezených možností. Můžeme dokonce ignorovat i platné zákony, například lustrační zákon.

Jiří Dolejš

Jiří Dolejš

Jiří Dolejš, místopředseda KSČM

Mohl bych použít prognostický interval několika měsíců až několika let. Ale když vláda přežije letošní rok, tak ji bude hodně stmelovat strach, že by jednotlivé koaliční strany nemusely svůj úspěch už znovu zopakovat. Co je naopak bude rozdělovat, to jsou sporné věci, které strany nedaly do koaliční smlouvy.

Anketa

Jak dlouho vydrží podle vás Sobotkova vláda?

Maximálně půl roku 121
Nejdéle rok 488
Rozpadne se zhruba za dva roky 1418
Vydrží až do konce volebního období 1464
Karel Randák u soudu.

Karel Randák u soudu.

Karel Randák, bývalý ředitel civilní rozvědky

Myslím, že nová vláda má šanci vydržet celé čtyři roky. Protože z Bohuslava Sobotky vyzařuje touha být premiérem za každou cenu, takže je ochoten udělat téměř jakékoliv ústupky a udržet vládu co možná nejdéle. Pokud vláda skončí, bude to spíše z iniciativy Andreje Babiše, kterému se mohou více hodit předčasné volby.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek oznamuje, že opouští řady sociální demokracie.

Bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek oznamuje, že opouští řady sociální demokracie.

Jiří Paroubek, šéf LEV 21 a expremiér

Jak si to analyzuji, vydrží vláda rok, rok a půl. Není ve svých základech stabilní, rozpor mezi ČSSD a hnutím ANO se bude prohlubovat s tím, jak bude sociální demokracie oslabovat a hnutí ANO sílit. Andrej Babiš už ve vyjednáváních dosáhl všeho, co chtěl. Má klíčová ministerstva z hlediska toku peněz. Sociální demokracie je v paradoxní situaci, že ponese největší politické náklady za vládu, ale politické benefity se jí budou vyhýbat. Podobnou zkušenost udělal už Petr Nečas. Andrej Babiš má svůj politický plán a určitě do něj nepatří, že by chtěl dlouhodobě udržet tuto vládu. ANO se může stát s přehledem nejsilnější stranou v případných mimořádných volbách. A o to se tu teď hraje.

Milan Klemš, internetová sázková kancelář Unibet

V podstatě nečekáme rychlý pád nově jmenované vlády. Minimálně věříme v její stabilitu v letošním roce. Speciální kurz na Sobotkovu vládu jsme nevypisovali, ale aktuálně máme vypsanou sázku na to, zda se letos budou konat všeobecné volby. Zatímco možnost mimořádných voleb jsme ocenili kurzem 8,00, zápornou variantu vyjadřuje kurz 1,05. Přeloženo pro laika: takový kurz fakticky znamená velkou stabilitu kabinetu.

Petr Kamberský, šéfkomentátor LN

Statisticky: žádná koaliční vláda vzniklá za samostatné České republiky nepřežila celé období. Tato se navíc shodne pouze na vymezení proti vládě předchozí, její vnitřní rozpory jsou zjevné od samého počátku. Připočteme-li množství nováčků ve sněmovně i na ministerstvech, prezidenta žíznícího po revanši a mocenský apetit Andreje Babiše, predikuji Sobotkovu kabinetu tak 30 měsíců. S vědomím, že seriózně předpovídat dění v české politice se odváží jen úplný pitomec.

Martin C. Putna

Martin C. Putna

Martin C. Putna, literární historik

Délka není to nejpodstatnější. Podstatné je, aby toho nová vláda stihla co nejvíce udělat. Především uklidit svinstvo, které zůstalo po vládě Zemanově. To by měl být její první úkol.

Pavel Šaradín. politolog univerzity Palackého

Bude záležet na tom, jak dopadnou evropské a senátní volby, v obou obhajuje ČSSD silné pozice. Zejména její hlavní rival Andrej Babiš vyčkává, zda dojde k přeskupení sil a zda proto pro něj bude výhodné vyvolat nové volby.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Předseda Strany zelených Ondřej Liška

Ondřej Liška, šéf Strany zelených

Sobotkova vláda vydrží do prvního střetu zájmů, přičemž tento typ konfliktu je vznikající vládě předprogramovaný. Nejvíce třecích ploch bude na ministerstvu zemědělství, kde půjde o přerozdělení dotací ve výši zhruba 250 miliard korun. Společnost Agrofert, která patří ministru financí Andreji Babišovi, bude mít v této oblasti eminentní zájmy. Tipuji, že životnost Sobotkovy vlády bude přímo úměrná síle hroší kůže voličů ČSSD a hnutí ANO. Dokud nedojde voličům těchto stran trpělivost, Sobotkova vláda bude u moci. Nemusí to trvat příliš dlouho.

Ústavní právník Jan Kysela.

Ústavní právník Jan Kysela.

Jan Kysela, ústavní právník

Takový tip nemám. Vyjadřuji se pouze k otázkám systémovým, nikoli politickým. Svého času se Vlaďce Dvořákové vytýkalo, že neodhadla, kdy padne Stanislav Gross, neboť neodhadla účinky bytové aféry. Na základě toho vznikly pochybnosti o její politologické kompetentnosti. Nerad bych skončil tímto způsobem.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...