Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Máme se těšit na novou regulaci?

Česko

HI-TECH DIÁŘ

Eurokomisařka Viviane Redingová se stává pro evropské mobilní operátory noční můrou. A v Barceloně se do nich opřela znovu. Po vysokých cenách za hlasový roaming, které „vyřešila“ loni, si letos vzala na paškál ceny za data a posílání textových zpráv. Operátoři zareagovali tentokrát úplně odlišně než loni. Jen šéf Vodafone Arun Sarin na veletrhu protestoval a tvrdil, že konkurenční trh vše vyřeší a jakákoli regulace koncových cen je zbytečná. Všichni ostatní (a korektní je říci, že nakonec Vodafone také) se předhánějí v tom, jak datový roaming zlevnit. Například T-Mobile vcelku atraktivní ceny přeshraničního „datování“ představil přímo v Barceloně. Jízlivě bychom mohli dodat, že zlevnit by operátoři nemuseli jenom datový roaming, ale i domácí datové tarify, a přitom by se mohli podívat i na pokrytí, které je docela tristní.

Uvidíme, jak se Redingová zachová. Sympatické by bylo, kdyby nakonec k regulaci nepřistoupila a operátoři by sami zlevnili podle jejích požadavků.

Není to tak dávno, co patřili čeští mobilní operátoři ke světové špičce, pokud jde o inovace. Dnes už v řadě případů zaostávají i za kolegy ze Slovenska. Na každém rohu byla v Barceloně vidět zkratka HSUPA, což je standard, který doplní rychlé mobilní stahování HSDPA, a umožní i rychlé odesílání. Ne ale v Česku. Z českých operátorů nabízí HSDPA jen Telefónica, a to ještě pouze v Praze a Brně. Slováci mohou rychle internetovat z mobilu na většině svého území bez ohledu na to, kterému operátorovi platí účty.

Šéf Vodafone Sarin mluvil o tom, jak je pro jeho firmu mobilní internet důležitý a rozvoj sítí třetí generace je samozřejmostí. Brzy se prý dočkáme dokonce i generace čtvrté, skrývající se pod zkratkou LTE. Možná by mu slušelo dívat se méně do budoucnosti a více do střední Evropy. Mohl by třeba popohnat svou českou pobočku, která nedávno požádala o odklad spuštění své 3G sítě. Zákazníci českého Vodafone si tak mohou za stejné peníze, které platí Slováci za vysokorychlostní internet, vychutnat „retro“ rychlost minulého století.

Vůbec je zajímavé sledovat, jak zahraniční operátoři pochopili, že není důležité, aby zákazníci platili co nejvíce za jednotlivé služby. Dokáží si totiž spočítat, že pokud jim dají možnost na jedné straně ušetřit, bohatě se jim to vrátí v množství služeb, ke kterým se jim nakonec zákazníci upíší. Hezkým příkladem může být například telefon s podporou Skype od britského operátora 3. Nejde ale jen o něj, v Německu, Velké Británii a dalších zemích nabízejí v Česku působící operátoři tzv. Home zone tarify. Takže pokud přijdete se svým mobilem domů, můžete na svém mobilu přijímat hovory z pevné linky a se všemi členy rodiny přihlášenými do stejné základnové stanice si volat zdarma. A to už ani nemluvíme o kombinacích mobilního připojení s ADSL tak, abyste se mohli pohodlně na cestách připojovat přes mobil a doma měli k dispozici rychlé ADSL připojení. Naši operátoři zatím stále sázejí na to, že je lepší naúčtovat zákazníkovi dva či více paušálů, a jako úlitbu nabídnout pár volných minut. Možná i to je důvod, proč je Česko zemí s nejrychleji klesajícím počtem pevných linek na světě.

O autorovi| Ondřej Malý, redaktor Lidových novin

Autor: