Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Máme vztahy jako nikdy předtím, říká nový německý velvyslanec. Podle něj se ale příliš málo Němců učí česky

Německý velvyslanec v Praze Andreas Künne | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Vysoký podíl průmyslu v ekonomikách Česka a Německa vyžaduje podle německého velvyslance v Česku rychle reagovat na poptávku po elektromobilitě. Andreas Künne chce také využívat Twitter, aby víc přiblížil svět diplomacie běžným občanům.

Lidovky.cz: Krátce po vašem nástupu do Prahy sem přijel německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier. O jeho cestě do Česka ale v Německu nikdo moc nepsal. Je to proto, že naše země čtenáře nezajímá, nebo nejsme vnímáni jako problémoví, aby nám byla věnována pozornost?
Už když jsem předával své pověřovací listiny, český prezident Miloš Zeman prohlásil, že se velmi těší na návštěvu prezidenta Steinmeiera. Dodal, že jediným problémem akorát je, že ve vztazích mezi Českem a Německem žádné problémy nejsou.

Pokud tomu tak je, je to skutečně luxusní situace. Ale vážně. Jsme sousedé, Německo nemá s nikým tak dlouhou hranici jako s Českou republikou. Sousedství s sebou přináší úplně jiný druh vztahů. Já jsem během své dosavadní diplomatické dráhy nikdy nepůsobil v sousedním státě. Od chvíle, co jsem zde, vidím hustou spleť mezilidských vztahů, které působí přes hranice. Sousedství má z mého pohledu klíčový význam. I naše ekonomiky jsou si z hlediska struktury tak blízké jako málokteré jinde v Evropě, nikde není podíl průmyslu tak vysoký jako v Česku a Německu.

Obě naše země jsou také závislé na tom, aby byla Evropská unie silná směrem navenek i dovnitř. Bez ní nemáme sami jako národní státy šanci a to bychom si také měli uvědomovat při naši každodenní politické práci.

Předplatné nyní 3 měsíce jen za 1 Kč
Akční nabídka první 3 měsíce za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků. *Platí jen pro nové uživatele.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat