9. května 2006 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manažer usvědčuje Sobotku

Ministr financí Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Bohuslav Sobotka | foto: ČTK

PRAHA  Ministra financí Bohuslava Sobotku v těchto dnech prošetřuje policie. Finanční policie prověřuje trestní oznámení Vlastimila Tlustého z ODS, že chtěl Sobotka stát připravit o 11 miliard korun ve prospěch soukromé banky ČSOB.

Sobotka dosud veškerá obvinění z intervence ve prospěch ČSOB popíral a možnost transakce „11 miliard za korunu“ poté, co o ní začala informovat média, bagatelizoval jako „jednu z variant“. Zápisy z jednání, které svědčily o tom, že sám transakci prosazoval a naváděl členy představenstva ČKA, aby nezákonně obešli dozorčí radu agentury, pak označoval za nevěrohodné.

Nyní jej usvědčuje přímo jeden z oficiálních účastníků schůzek, na kterých se mělo o sporné transakci jednat - člen představenstva České konsolidační agentury (ČKA) Mojmír Hampl. Ten v Sobotkův neprospěch vypovídal na policii a svoji verzi popsal i LN.

V den Hampovy výpovědi na policii ministr financí oznámil, že navrhne Hamplovo odvolání z představenstva ČKA. Oficiálně proto, že z dceřiné společnosti konsolidační agentury IMOB -kde je Hampl v představenstvu -byla šéfem IMOB Janem Šikem převedena půlmiliarda korun na zahraniční účet a není jisté, zda stát peníze dostane zpět.

Hampl veškerou vinu odmítá a své odvolání si vysvětluje tím, že „pravým důvodem vzteku pana ministra na mě“ bylo právě to, že pomohl znemožnit transakci mezi ČKA a ČSOB „11 miliard za korunu“, kterou chtěl Sobotka uskutečnit. To ovšem zase odmítá ministr.

Z Hamplovy výpovědi a jeho rozhovoru pro LN kromě jiného vyplývá i to, že zástupce advokátní kanceláře Jansta, Kostka a spol. - kterou nyní policie prověřuje kvůli stomilionové odměně od ČSOB za pomoc při prodloužení kontraktu se státním podnikem Česká pošta - letos v lednu posílal na jednání premiér Jiří Paroubek.

Janstova kancelář tak zastupovala stát při jednání s ČSOB jen několik týdnů poté, co od stejné banky inkasovala 119 milionů. Paroubek přitom dosud tvrdil, že na jednání Janstova muže neposílal a Sobotka nedokázal vysvětlit, proč tedy na schůzky chodil.

ČSOB sporné pohledávky v hodnotě 11 miliard zdědila po zkrachovalé Investiční a Poštovní bance. Převedla je na ČKA a dostala zaplaceno v rámci státních záruk. Podle agentury ovšem ČSOB při správě těchto pohledávek udělala závažné chyby. ČKA je proto bance postupně vrací.

Stát by tak měl od ČSOB dostat zpět miliardy korun, které vyplatil na zárukách. Do dnešního dne už ČKA uspěla v osmi arbitrážních případech.

Lidové noviny, Petr Kolář

Najdete na Lidovky.cz