18. dubna 2013 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manažeři ostravské firmy zneužili dotace, způsobili škodu 315 milionů

České bankovky – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

OSTRAVA Protikorupční policie viní tři manažery ostravské firmy z dotačního podvodu. Část z dotací v celkové sumě 315 milionů korun, které byly určeny na nákup strojních zařízení k recyklaci plastů, použili jinak. Dva z obviněných skončili ve vazbě, informoval mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Společnost se sídlem v Moravskoslezském kraji se věnuje výrobě a recyklaci obalových materiálů. Pobočky má i ve Zlínském a Libereckém kraji. "Tři obvinění působili v různých řídících funkcích," řekl Ibehej. Vyšetřování případu dozoruje vrchní státní zástupce Karel Kalda. Podle něj manažeři firmy k jinému než deklarovanému účelu použili část dotací.

NEPŘEHLÉDNĚTE

"Zařízení ale podle zjištěných informací nakoupené bylo," uvedl. Doplnil, že obvinění se dotačního podvodu dopustili už i tím, že do žádosti uvedli nepravdivé údaje.

Poškození finančních zájmů Evropské unie

Detektivové trojici zadrželi a následně obvinili v pondělních ranních hodinách. Ve čtvrtek na žádost policie rozhodl soud o tom, že dva z mužů půjdou do vazby.

"Všechny osoby byly obviněny z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. V případě pravomocného rozsudku hrozí obviněným osobám trest odnětí svobody od pěti do deseti let," doplnil mluvčí útvaru.

Podle něj v letech 2007 až 2011 obvinění měli neoprávněně získat na dotacích přibližně 315 milionů korun. Škoda byla podle kriminalistů způsobena jak Evropské unii, asi 268 milionů korun, tak České republice - přibližně 47 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz