Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manažeři podepřeli Rathovu verzi: Žádná korupce. A ani koruna navíc

Česko

  18:29
Manažeři, kteří podle obžaloby upláceli Davida Ratha a spol., v úterý představili vlastní verzi korupční aféry ve Středočeském kraji. Neuplácelo se, tvrdí podle očekávání unisono.

Bývalý ředitel firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský. foto: MAFRA: Františk Vlček

Devátý den procesu s exposlancem Davidem Rathem byl nečekaně poučný: chvílemi připomínal přednášku ze sémantiky, chvílemi seminář o "dodavatelsko-odběratelských vztazích v českém zdravotnictví". 

"V obžalobě spatřuji řadu spekulativních, ničím nedoložených tvrzení," prohlásil nejprve někdejší šéf stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský, jenž podle obžaloby předal bývalé šéfce kladenské nemocnice a Rathově pravé ruce Kateřině Pancové čtrnáctimilionový úplatek. Usvědčit jej mají monitorované telefonáty a výpověď stavařky Ivany Salačové, která už v minulých dnech před soudem popsala celý korupční mechanismus.

"Nepravdivá, tendenční," ohodnotil v úterý její výpověď Drážďanský a naznačil i možný důvod. "Mám pocit, že vypovídá tak, aby se zavděčila policejním orgánům." Drážďanský tvrdil, že žádné peníze od Salačové nepřijal (měla se dle obžaloby skládat na 14 milionový úplatek). A žádné peníze nikomu neposkytl (měli je společně předat Pancové). Samotná Salačová při jeho slovech jen upřeně zírala na lavici před sebou.

Nejednoznačné křoví...

Manažer Tomáš Mladý, Dražďanského kolega v obžalobě i ve firmě, v podstatě jeho slova jen zopakoval: Nikdo nic nemanipuloval, nikdo neuplácel, nikdo nic nepředražil. Obžaloba je zkrátka podle něj zmatečná. 

To, co Mladý soudu sdělil ve několika málo větách, rozvedl další z obžalovaných Martin Jireš ve více než dvouhodinovém monologu. Hned na začátku svého proslovu předal Jireš, jinak bývalý manažer zdravotnické firmy Puro-klima, soudci své písemné vyjádření, které téměř zaplnilo jeden šanon. A pak spustil. Snažil se cupovat klíčové věty obžaloby. Obšírně popisoval ony "odběratelsko-dodavatelské vztahy" ve zdravotnictví. 

Zamýšlel se nad významem slov. Zvýhodňování. Manipulování. Křoví. "Je to velmi nejednoznačný pojem," řekl například k termínu, který se běžně používá mezi znalci veřejných zakázek. Podle obžaloby mělo křoví - tedy firmy, které jsou v tendrech jen do počtu - pomoci Jirešově firmě vyhrát ve středočeských nemocnicích dva tendry: zakázku na vybavení pavilonu v Příbrami a v Kladně. Jireš za to - opět podle obžaloby - měl předat úplatek šest milionů korun.  

... a známý údržbář z nemocnice

Jireš je přesvědčen, že policistům se nepodařilo žádné předání peněz zadokumentovat. "Druhá schůzka je zadokumentována detailně, ale v protokolu je uvedeno, že aktérům schůzky bylo vidět celou dobu na ruce a nic si nepředali," řekl mimo jiné. Podle vyšetřovatelů se předávka odehrála později v podzemních garážích, navíc o ní vyprávěl - podle odposlechů - příjemce Petr Kott své partnerce Pancové. Jireš se pokoušel zpochybnit i další důkaz. V domě Kotta a Pancové našli policejní technici dvě obálky, na nichž identifikovali Jirešovy otisky prstů. "Obálky obsahovaly úplně jinou částku, než je v obžalobě," prohlásil s vážnou tváří Jireš.

Jakmile svůj dlouhý monolog ukončil, musel čelit palbě otázek soudce Roberta Pacovského a státního zástupce Petra Jiráta. Oba chtěli vědět, proč jednal právě s Kottem, jenž měl v nemocnici oficiálně na starosti kontakt se zdravotními pojišťovnami. 

"Protože ho znám," odpovídal Jireš. 

"Proč jste nejednal s představenstvem?" vyslýchal Jireše žalobce Jirát. Když mu manažer znovu opakoval, že se s Kottem znal z dřívějších projektů, Jirát zasměčoval: "Kdybyste se znal s údržbářem nemocnice, tak to bude řešit s ním?"

On-line reportáž z devátého dne procesu s Davidem Rathem čtěte ZDE.

Proces s Davidem Rathem bude pokračovat opět ve středu. Ke slovu se dostanou další obžalovaní.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat