22. dubna 2008 11:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manažeři zkrachovalé IPB vyhráli soud

Soudní proces se sedmi nejvyššími manažery zkrachovalé IPB skončil jejich osvobozením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní proces se sedmi nejvyššími manažery zkrachovalé IPB skončil jejich osvobozením. | foto: ČTK

PRAHA Jedna z kauz zkrachovalé Investiční a poštovní banky skončila u Pražského městského soudu osvobozením jejich bývalých manažerů. Podle obžaloby se měli dopustit porušování povinnosti při správě cizího majetku, porušování závazných pravidel hospodářského styku a zkreslování údajů stavu hospodaření a jmění. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat u Vrchního soudu.

Obžaloba tvrdila, že manažeři měli poskytnout společnostem úvěry na financování emise podřízených dluhopisů banky. Tím údajně uměle navýšili jmění finančního ústavu a po dva roky zasílali České národní bance zkreslené informace o výši jejího kapitálu. V případu šlo o emisi dluhopisů, ke které se po svém vstupu zavázala společnost Nomura.

IPB v dubnu 1998 vydala dluhopisy za šest miliard korun. Nezákonný postup spatřovala obžaloba v tom, že dluhopisy musí financovat třetí subjekt. V tomto případě si IPB údajně financovala vydání dluhopisů sama skrze společnosti, kterým poskytla úvěry. Uměle tak navýšila část kapitálu a po dva roky vykazovala zkreslený stav majetku v rozsahu od 2,3 do 3,9 miliardy korun.

Mezi obžalovanými byli generální ředitel banky Jan Klacek, jeho dva náměstci Libor Procházka a Aladár Blaas, členové představenstva Jiří Fabián, Jiří Fárek a Alfréd Šebek a zástupce Nomury Eduard Onderka. Podle obžaloby se dopustili porušování povinnosti při správě cizího majetku, porušování závazných pravidel hospodářského styku a zkreslování údajů stavu hospodaření a jmění.

Manažeři podle žalobkyně "překročili úměrné riziko podnikání", což vyústilo uvalením nucené správy na banku a jejím následným prodejem. Členové vedení vinu popírali. Transakce spojené s emisí podle nich nebyly protizákonné, navíc prý nikomu nevznikla škoda.
ČTK

Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout
Opepřete si vztah lehce hříšnými kartami, stačí si je stáhnout

Valentýn je za dveřmi. Připravili jsme pro vás proto karty ke stažení, se kterými si můžete užít nejen na svátek zamilovaných. Stačí vytisknout, nastříhat a obdarovat partnera i sebe.

Najdete na Lidovky.cz