Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výbor doporučil vydat Babiše k trestnímu stíhání, u parlamentu byli demonstranti

Česko

  9:41aktualizováno  13:09
Mandátový a imunitní výbor většinově doporučil vydat expremiéra Andreje Babiše ke stíhání, řekla šéfka výboru Helena Válková z hnutí ANO. Poslanci rozhodovali, zda doporučí vydání bývalého premiéra ke stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Na jednání dorazil na zhruba půl hodiny státní zástupce Jaroslav Šaroch. Babiš na jednání nepřišel. Poslal jen své písemné vyjádření.

Kauzu považuje za vykonstruovaný a účelový pokus o jeho kriminalizaci a o snahu vystrnadit ho z politiky. Osobní účast na jednání výboru nepovažoval za přínosnou.  „Mé názory na kauzu farmy Čapí hnízdo jsou veřejně známy a já jsem je již v minulosti dvakrát zcela konzistentně na jednání mandátového a imunitního výboru osobně přednesl,“ uvedl Babiš.  Výsledek jednání výboru se podle něj dal očekávat.

Případ Sněmovnu zaměstnává už třetí volební období, dvakrát šéfa hnutí ANO zbavila imunity. Policisté hlídali při jednání výboru přístupové cesty do Sněmovny. Na Malostranském náměstí se totiž konalo shromáždění na podporu vydání Babiše, kterou svolalo sdružení Chcípl PES. Po deváté hodině dorazily na Malostranské náměstí asi dvě desítky lidí. „Vydejte Babiše“ a „Chceme rovná práva,“ skandovali demonstranti.

Kauzou se musel výbor zabývat znovu, protože Babiš v říjnových volbách opět získal imunitu. Kromě šéfa ANO je v kauze padesátimilionové dotace na areál Čapí hnízdo u Olbramovic obviněna i Babišova poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová). Stíhání se týká podezření z poškození finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

Podstatou kauzy je to, že farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert, v prosinci 2007 se firma, která ji provozovala,přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Akcie podle podle vyjádření bývalého premiéra v té době vlastnily Babišovy děti a partnerka. Na dotaci by farma jako součást Agrofertu neměla nárok.

Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, pak holding, jemuž patří i internetový portál iDNES.cz a deníky Mladá front DNES a Lidové noviny, vložil do dvou svěřenských fondů.

Výbor doporučil vydat i bývalého primátora Prahy Svobody v kauze Opencard

Mandátový a imunitní výbor doporučil vydat i bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody z ODS v kauze Opencard. V ní soud už dříve osvobodil další obžalované. Svobody se proces netýkal.

Na začátku minulého volebního období totiž poslanci někdejšího primátora Prahy k trestnímu stíhání nevydali. V předminulém volebním období ho sice Sněmovna vydala, v roce 2016 ho soud nepravomocně odsoudil k podmíněnému trestu 2,5 roku, ale pak získal imunitu.

V kauze Opencard čelilo několik bývalých představitelů Prahy stíhání pro podezření z porušení povinnosti při správě cizího majetku a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat