Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manhattan šmíruje kyjovské ženy

Česko

PRAHA / NEW YORK Dnes již není pochyb o tom, že úspěch fotografického samorosta Miroslava Tichého z moravského Kyjova je trvalý a již dávno přesahuje hranice republiky. Nyní čtyřiaosmdesátiletý muž, který žije stále skromně a v ústraní, slaví velký úspěch také v New Yorku.

Po výstavách ve španělské Seville (2004), rok poté v Curychu ve Švýcarsku a ve francouzském Arles, kde získal cenu objev roku, vystavuje nyní kolem stovky snímků v Mezinárodním centru fotografie (International Centre of Photography – ICP) na Manhattanu.

Atlas krásek z východu Celostránková recenze v New York Times z 11. února popisuje fotky z „Tichého osobního archivu východoevropských krásek“ jako matné, poškrábané, pokousané od psů a poničené.

Úžas recenzentů i návštěvníků výstavy se dělí mezi Tichého fotoaparáty z lepenky, drátků i toaletního papíru, legendu o šmírákovi a podivínovi s psychiatrickou diagnózou a též schopnost zachytit jakýmsi plachým, voyeurským, ovšem nenásilným způsobem ženský půvab.

Na těch snových a poetických, potajmu pořízených záběrech kyjovské dámy a slečny ovšem nepózují v nějaké vyzývavé či snad dokonce oplzlé formě. Zjevují svou krásu či snad tajemnou esenci ženskosti při zcela obyčejných situacích – při nákupu, procházce nebo při hře. „Erotika, to je jenom sen,“ poznamenal Miroslav Tichý kdysi.

Umělec studoval v letech 1945–1948 na pražské AVU malbu. Fotografovat začal od konce 60. let. Aby ušetřil, stříhal filmy na dva pruhy. Fotil často s přístrojem ukrytým pod svetrem.

Nyní je uznávanou veličinou. Jeho česká monografie zahrnující osm desítek snímků a texty Romana Buxbauma a Pavla Vančáta vyšla v nakladatelství Torst.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...