Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Máničky“ se dočkaly knižní satisfakce

Česko

TRUTNOV Novou publikaci nazvanou Vraťte nám vlasy!, která jako první kniha svého druhu důkladně mapuje represe komunistického režimu vůči mladým vlasatým lidem v roce 1966, v sobotu představili její autoři návštěvníkům hudebního festivalu v Trutnově. Jako „kmotra“ symbolicky zvolili básníka Ivana Martina Jirouse, který za své postoje strávil osm a půl roku v komunistických vězeních.

„Knížka popisuje prehistorii skupin alternativní mládeže, ze kterých se koncem 80. let vyvinul do určité míry i trutnovský festival,“ řekl spoluautor knihy, antropolog Filip Pospíšil.

Tažení proti mladým lidem s dlouhými vlasy a svobodnými názory v polovině 60. let minulého století vyhlásilo vedení komunistické strany a kromě jeho aparátu se k pronásledování vlasatců nazývaných „máničkami“ zapojila zejména tehdejší Veřejná bezpečnost a Státní bezpečnost. Stranou však nezůstaly například ani kulturní a zdravotnické instituce.

Za několik týdnů bylo zaevidováno a různým způsobem postiženo asi čtyři tisíce lidí. Mnozí měli problémy v práci nebo ve škole, často nesměli chodit do hospod nebo na kulturní představení. Podle Pospíšila však nešlo pouze o politickou záležitost. „Jednalo se o generační střet, ve kterém proti sobě stáli komunisté s nekomunisty proti generaci svých dětí,“ vysvětlil.

Pospíšil navíc míní, že mnohá policejní opatření z 60. let se příliš neliší od přístupu úřadů k potlačování scény příznivců techna, připomněl například tvrdý policejní zásah proti technoparty CzechTek před pěti lety.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...