Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manuál pro čtenáře seriálu o amnestii: co jsme se dnes (ne)dozvěděli

Napsal Klausovu amnestii bývalý poslanec Zdeněk Koudelka? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Napsal Klausovu amnestii bývalý poslanec Zdeněk Koudelka? | foto: Lidovky.cz: KolážLidovky.cz

PRAHA Socialista Koudelka se pod tlakem přiznal. Ale jen částečně. Psal prý jen tu část amnestie, která se netýká zdlouhavých kauz. Hradní právník Hasenkopf odtajnil dokumenty, který dokazují, že byl proti výsledné podobě amnestie. "Nepsal to náhodou na míru nějaký advokát, který chce pomoci svému klientovi?" ptal se v e-mailu Klausova poradce Jakla. Podle prezidenta Zemana ale stejně za všechno může Hasenkopf. Tolik stručný obsah pondělní souboje o nechtěné autorství nejkontroverznějšího dokumentu letošního roku.

Co se dnes stalo:

Prezident MIloš Zeman podržel svého kancléře. Vratislav Mynář totiž minulou sobotu označil za autory amnestie Ladislava Jakla, Pavla Hasenkopfa a Petra Hájka (více čtěte ZDE).

Po víkendu, který prezident strávil četbou důkazů o autorství amnestie, jež mu předal Pavel Hasenkopf (více čtěte ZDE), Zeman vyřkl svůj verdikt. Podpořil kancléřovo tvrzení a Hasenkopfa navíc obvinil z autorství tolik kritizované abolice. 

Otevřená konfrontace na ministerstvu?

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) pozval na ministerstvo právníky Zdeňka Koudelku a Pavla Hasenkopfa, aby si vyjasnili svá tvrzení k autorství lednové amnestie. Sejít by se měli v úterý ve 12.30 a na jednání pozval ministr i média.

Svého někdejšího spojence Zdeňka Koudelku (bývalého poslance za ČSSD) Zeman dále z přetahované o autorství amnestie vynechává. Jeho možnou motivaci před pár dny nastínil redaktor LN Tomáš Němeček. 

"Že byl klíčovou figurou Koudelka, nám řekli dva lidé z tehdejšího Hradu. Původně dostal zadání Hasenkopf; jeho návrh byl dobře promyšlený, ale dlouhý a pro laiky nesrozumitelný. Proto (bývalý prezident Václav) Klaus svěřil úkol Koudelkovi, jemuž důvěřuje od dob mocenského paktu mezi ČSSD a ODS a kterého loni neúspěšně navrhoval na Ústavní soud," napsal Němeček minulý čtvrtek. "Cílem je umýt Koudelku pro další použití."

Poté, co se Hasenkopf dověděl, že Zeman jeho důkazům neuvěřil, odtajnil podle svých slov pravého autora amnestie - právě Zdeňka Koudelku. Důkazem má být počítačová stopa dokumentů, které přišly z Koudelkova počítače. Více čtěte ZDE.

Co je po dnešku jisté:

Zdeněk Koudelka se pod tlakem přiznal k autorství velké části amnestie. Tu nejkritizovanější, a sice abolici, prý ale nepsal. Více čtěte ZDE.

Proč lhal v lednu 2012 ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), nevysvětlil. Tehdy Blažek rozhovor popsal slovy: "Zdeněk Koudelka mě ujistil, že amnestii nepsal." 

Koudelkovým přiznáním se zčásti potvrdila Hasenkopfova teorie o původu amnestie na ministerstvu spravedlnosti, kde Koudelka ještě nedávno působil. Ministr Blažek však jakoukoli spojitost amnestie s ministerstvem nadále popírá a dnešní zjištění zachraňoval následující větou: "Exposlanec Koudelka se na amnestii nepodílel jako pracovník ministerstva spravedlnosti," prohlásil v rozhovoru pro Radiožurnál Blažek.

Co zůstává i po dnešní přestřelce nejasné:

Budeme-li věřit poslednímu Koudelkovu přiznání, stále nevíme, kdo napsal abolici. Ano, tu část, která očistila řadu podnikatelů viněných z rozsáhlých finančních deliktů. Hned na začátku roku se přitom vyrojila řada teorií, podle nichž právě tato část byla psána někomu na míru. Připomeňme si, že se z dlouholetého útěku vrátil podnikatel Miroslav Vlastník, díky čemuž se vešel do nastavených parametrů amnestie.

K autorství abolice se nyní nehlásí vůbec nikdo (kromě exprezidenta Klause, který přebral zodpovědnost za celou amnestii), přestože například Koudelka ve svém prohlášení lituje, že ji nenapsal. 

Ostatně, Hasenkopf v e-mailové komunikaci s Jaklem, kterou v pondělí zveřejnil, se ptá: "Nepsal to náhodou na míru nějaký advokát, který takto chce pomoci svému klientovi?"

Na tuto otázku uspokojivou odpověď nedostal. Stejně jako ji dosud nedostala veřejnost.

ČASOVÁ OSA: Spor o autorství amnestie

Kdo vymyslel a kdo sepsal řádky novoroční amnestie, která vyvolala tak rozporuplné reakce? Projděte si chronologicky seřazené výroky, které na téma autorství amnestie od začátku ledna zazněly.

Časová osa k amnestii

 

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou
Tátové, už také můžete krmit. S HiPP BIO Combiotik® tekutou mléčnou výživou

S tekutým pokračovacím mlékem HiPP BIO Combiotik® si nyní mohou maminky odpočinout, krmení miminka totiž zvládnou i tatínkové. Ideální je také na...