Sobota 7. prosince 2019svátek má Ambrož, Benjamin 1 °C občasný déšť Předplatné LN
23. ledna 2013 12:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manželky kandidátů? Na Hradě se obě vyznají, první dámou být nechtějí

Ivana Zemanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Zemanová | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Hodně věcí mají manželky prezidentských kandidátů společných: se svými muži se příliš nevidí, oběma by vzhledem k jejich dosavadním zkušenostem nedělalo problém pohybovat se na Pražském hradě a ani jedna z případné role první dámy nicméně není nadšená. Přes to všechno jsou Ivana Zemanová a Therese Schwarzenbergová velmi odlišné.

Ačkoliv jejího manžela rozhodující bitva o Hrad teprve čeká, Ivana Zemanová je tam jako doma. Pracovala totiž jako tamější referentka odboru kultury. Pohyb po Pražském hradě je ale zřejmě první a poslední věc, na kterou by si po boku hlavy státu nemusela zvykat. Vždy totiž raději stála mimo objektivy fotoaparátů, což potvrdila i nyní - v kampani ji zastupuje dcera Kateřina, když se ve volební místnosti na jejího manžela a dceru sesypali fotoreportéři, Zemanová nevydržela a utekla.

ČTĚTE TAKÉ:


"Moje žena byla hluboce zklamána výsledky prezidentských voleb v roce 2003. Tehdy také na protest vystoupila ze sociální demokracie. A na základě té zkušenosti se už nechce angažovat,“ vysvětloval LN Miloš Zeman postoj manželky během předvolební kampaně.

I před tím se nicméně Zemanová angažovala spíše v domácnosti než na veřejnosti. "Vstávám tak mezi půl šestou a půl sedmou ráno, abych udělala Milošovi snídani. Připravím mu přežehlený oblek, košili, kravatu, naleštěné boty, uvařím jeho oblíbený čaj Earl Grey a chleba s něčím dobrým a vypravím ho kolem osmé do práce,“ popisovala rodinný život v době, kdy byl její manžel premiérem.  Bezpečí domácnosti opustila jen v roce 1996, kdy s manželem absolvovala turné v legendárním autobuse Zemák. 

Ivana Zemanová s manželem a dcerou Kateřinou

Ivana Zemanová s manželem a dcerou Kateřinou

Od roku 2002, kdy se Miloš Zeman po neúspěchu v prezidentské volbě přestěhoval na Vysočinu, žijí manželé odděleně. Prezidentský kandidát to nechtěně ukázal, když se doprovázen novináři netrefil do správného vchodu v panelovém domě, kde jeho manželka bydlí.

Šlechtična ze zámku  

S manželem se v posledních letech příliš nevídá ani lékařka a šlechtična Therese Schwarzenbergová, ve společném sídle na zámku v rakouském Murau se totiž zotavuje po operacích. V roce 1992 po těžké nehodě na lyžích zůstala ochrnutá, po osmi měsících už ale zvládla sedět, následky zranění ji však doprovázejí dodnes.

Oproti své "rivalce" se ale Schwarzenbergová angažuje veřejně - působila například v Keni, kde se dodnes stará o jednu nemocnici, o zkušenostech po těžkém zranění napsala knihu Má cesta zpátky do života: vyznání lékařky, po sametové revoluci založila nadaci na pomoc českému zdravotnictví.

Therese Schwarzenbergová

Therese Schwarzenbergová

Narozdíl od Ivany Zemanové má Therese Schwarzenbergová společnost ráda, vzhledem ke zdravotnímu handicapu, věku (72) a neznalosti českého jazyka by se však  angažovala minimálně. Sama tvrdí, že o to ani nestojí. "Abych byla upřímná, politika mě sice zajímá, ale reprezentovat není zrovna moje hobby. Můj muž je milý, že to ode mě nikdy nevyžaduje," svěřila se LN už v roce 2009.

ogoOndřej Golis
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...