Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Manželky kandidátů? Na Hradě se obě vyznají, první dámou být nechtějí

Ivana Zemanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ivana Zemanová | foto: MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Hodně věcí mají manželky prezidentských kandidátů společných: se svými muži se příliš nevidí, oběma by vzhledem k jejich dosavadním zkušenostem nedělalo problém pohybovat se na Pražském hradě a ani jedna z případné role první dámy nicméně není nadšená. Přes to všechno jsou Ivana Zemanová a Therese Schwarzenbergová velmi odlišné.

Ačkoliv jejího manžela rozhodující bitva o Hrad teprve čeká, Ivana Zemanová je tam jako doma. Pracovala totiž jako tamější referentka odboru kultury. Pohyb po Pražském hradě je ale zřejmě první a poslední věc, na kterou by si po boku hlavy státu nemusela zvykat. Vždy totiž raději stála mimo objektivy fotoaparátů, což potvrdila i nyní - v kampani ji zastupuje dcera Kateřina, když se ve volební místnosti na jejího manžela a dceru sesypali fotoreportéři, Zemanová nevydržela a utekla.

ČTĚTE TAKÉ:


"Moje žena byla hluboce zklamána výsledky prezidentských voleb v roce 2003. Tehdy také na protest vystoupila ze sociální demokracie. A na základě té zkušenosti se už nechce angažovat,“ vysvětloval LN Miloš Zeman postoj manželky během předvolební kampaně.

I před tím se nicméně Zemanová angažovala spíše v domácnosti než na veřejnosti. "Vstávám tak mezi půl šestou a půl sedmou ráno, abych udělala Milošovi snídani. Připravím mu přežehlený oblek, košili, kravatu, naleštěné boty, uvařím jeho oblíbený čaj Earl Grey a chleba s něčím dobrým a vypravím ho kolem osmé do práce,“ popisovala rodinný život v době, kdy byl její manžel premiérem.  Bezpečí domácnosti opustila jen v roce 1996, kdy s manželem absolvovala turné v legendárním autobuse Zemák. 

Ivana Zemanová s manželem a dcerou Kateřinou

Ivana Zemanová s manželem a dcerou Kateřinou

Od roku 2002, kdy se Miloš Zeman po neúspěchu v prezidentské volbě přestěhoval na Vysočinu, žijí manželé odděleně. Prezidentský kandidát to nechtěně ukázal, když se doprovázen novináři netrefil do správného vchodu v panelovém domě, kde jeho manželka bydlí.

Šlechtična ze zámku  

S manželem se v posledních letech příliš nevídá ani lékařka a šlechtična Therese Schwarzenbergová, ve společném sídle na zámku v rakouském Murau se totiž zotavuje po operacích. V roce 1992 po těžké nehodě na lyžích zůstala ochrnutá, po osmi měsících už ale zvládla sedět, následky zranění ji však doprovázejí dodnes.

Oproti své "rivalce" se ale Schwarzenbergová angažuje veřejně - působila například v Keni, kde se dodnes stará o jednu nemocnici, o zkušenostech po těžkém zranění napsala knihu Má cesta zpátky do života: vyznání lékařky, po sametové revoluci založila nadaci na pomoc českému zdravotnictví.

Therese Schwarzenbergová

Therese Schwarzenbergová

Narozdíl od Ivany Zemanové má Therese Schwarzenbergová společnost ráda, vzhledem ke zdravotnímu handicapu, věku (72) a neznalosti českého jazyka by se však  angažovala minimálně. Sama tvrdí, že o to ani nestojí. "Abych byla upřímná, politika mě sice zajímá, ale reprezentovat není zrovna moje hobby. Můj muž je milý, že to ode mě nikdy nevyžaduje," svěřila se LN už v roce 2009.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby
OTESTUJTE: Vyzkoušejte s námi kosmetiku od Nivea Baby

Máme pro vás další krásné dárky. Kosmetiku Nivea Baby, která je velmi šetrná i k té nejjemnější dětské pokožce, otestuje dvacet z vás. Chcete ji také vyzkoušet?