Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Manželství homosexuálů? Povede k muslimskému mnohoženství a konci západní civilizace, míní Benda

Česko

  13:00
PRAHA - V souvislosti s kampaní „Jsme fér“ gay aktivistů, která dospěla k závěru, hovoří poslanec Marek Benda (ODS) o hrozícím konci západní civilizace či o muslimském mnohoženství. „Opakovaně říkám, že mně do toho, co dělají v ložnicích, vůbec nic není,“ řekl Benda v rozhovoru pro server Lidovky.cz. Redakce od něj žádala doplnění k některým výrokům, která zazněla v interview, v němž stanul proti prezidentovi organizace Prague Pride a hlavnímu manažerovi kampaně Czeslawu Walekovi.

Marek Benda foto: ČTK

Lidovky.cz: Ve videoreportáži pro Reflex  jste uvedl, že pokračuje rozpad západní civilizace. Chci si ověřit, jestli jste to uvedl v souvislosti se snahou gay aktivistů uzákonit manželství homosexuálních párů?
Ano.

Lidovky.cz: Můžete tuto myšlenku, prosím, rozvést? V čem přesně tkví ten pomyslný rozpad západní civilizace, o němž mluvíte?
Myslím si, že je to jeden z prvků rozpadu západní civilizace. Jde o zpochybnění základu, na kterém byla stanovena. Je to částečně salámová metoda. Dneska na některých západních univerzitách frčí všemožná další pohlaví, teorie genderu, každý se může cítit, jak chce. Nemáme tři čtyři orientace, ale každý může mít v podstatě jinou. To jsou věci, které fakticky vedou k tomu, že všechny tradice a historii odvrháváme a říkáme, že jsme jediní moudří a chytří, kteří vědí, jak se funguje.

Lidovky.cz: Nelze to považovat za jistou dehonestaci homosexuální menšiny v Česku?
Proč dehonestaci?

Lidovky.cz: Mluvíte s despektem v hlase o „všemožných pohlavích“ a podobně. Zeptám se jinak: nemůže jít o diskriminaci homosexuálů?
Opakovaně říkám, že mně do toho, co dělají v ložnicích, vůbec nic není. Co pokládám za naprosto nehorázné, jsou všechna obvinění z homofobie. Nevím, co to je homofobie. Má to být strach z homosexuálů nebo homosexuality? Tohle je součástí moderního newspeaku, kterému zkrátka nerozumím a v podstatě jej odmítám přijmout. Kdo si co dělá, je naprosto jeho věc. Druhou věcí je, pokud si vynucuje veřejné uznání, veřejné projevy respektu, v tom jsem velice opatrný. Opakuji znovu, že rodina není chráněná kvůli lásce v rodině. To je omyl, který je historický a opakovaně je tam vnášen. Rodina je chráněná proto, že jde o prostředí pro výchovu budoucích generací.

Lidovky.cz: Takže vám jde o ochranu rodiny, diskriminaci sexuální menšiny odmítáte. Lze to takto interpretovat?
Ano. To lze takto říci.

Lidovky.cz: Na druhou stranu jste řekl, že nejen případné manželství, ale také registrované partnerství homosexuálních párů je omyl. „Registraci“ byste nejraději zrušil. Jaké by tedy měli mít homosexuálové možnosti v uzavírání partnerství z právního hlediska?
Vůbec nevím, proč by se vztah dvou lidí měl řešit zákonem.

Lidovky.cz: Když zůstaneme u faktů, u ženy a muže se to řeší.
U ženy a muže se to řeší, ale řeší se to z hlediska dlouhodobé tradice, kterou vždy naše civilizace měla jako způsob ochrany základní stavební jednotky společnosti, to jest rodiny. A jako ochranu toho, abychom vychovávali děti a další generace. Jestli jsou lidi ve vztahu, a jsou dva, nebo jich je pět, deset či patnáct, nikdo nikdy v zákoně neřešil.

Lidovky.cz: Teď se nebavíme o počtu, ale konkrétně o homosexuální orientaci…
My se nebavíme o sexuální orientaci, bavíme se o vztahu. A do vztahu státu nic není.

Lidovky.cz: V souvislosti s tématem jste hovořil také o „muslimském mnohoženství“. Jakou má tento jev spojitost se snahou uzákonit manželství homosexuálů? Možná jste na to už narazil v předchozích odpovědích, ale můžete tuto argumentaci rozvést?
Protože v okamžiku, kdy řekneme, že se mají zákonem upravovat citové vztahy jiné, než které vedou k plození dětí a rodině tak, jak jsme na ni zvyklí tisíce let naší civilizace, tak proč se zastavit u dvou? K tomu není žádný důvod. Upřímně řečeno, řada západních zemí, které se touto cestou vydaly, tak už se tam o tom naprosto vážně diskutuje. Může přijít druhá manželka, třetí manželka v rámci sdružování rodin. Prostě je to destrukce Západu tak, jak jsme ho my znali.

Lidovky.cz: V již zmiňovaném rozhovoru pro Reflex zaznělo, že těmito tezemi záměrně strašíte. Vy jste s tím tvrzením souhlasil. Co má být jeho cílem a je to potřeba?
Že straším záměrně? To asi řekl někdo jiný. Neřekl jsem, že straším.

Lidovky.cz: To jste odsouhlasil. 
Jen jsem řekl, že i přes všechny vznešené věci, které kolem toho zaznívají, je snaha prosadit uzákonění manželství homosexuálních párů součástí celkové snahy destruovat západní civilizaci. Před patnácti lety jsem říkal, že přijdou s dalšími požadavky na adopci a manželství. Všichni slibovali, že to neudělají, dnes ti samí představitelé říkají: „My jsme u toho nebyli. Teď si představujeme, že by to mělo být mnohem radikálnější.“ Tak jen říkám, ať se koukáme na Západ, kam to až dovedli. Je to salámová metoda. Pojmenovávám věci, které budou navrhovány za dalších patnáct let.

Lidovky.cz: Jak se díváte na to, že dvě třetiny lidí podporují uzákonění manželství homosexuálů v Česku?
Věřím jen těm průzkumům veřejného mínění, které jsem sám zfalšoval, říkám s odkazem na Winstona Churchilla. Nevěřím těmhle číslům, absolutně ne. (V exkluzivním průzkumu agentury Median pro Český rozhlas se tak vyjádřilo 67 procent dotázaných. - pozn. red.)

Lidovky.cz: Lze to chápat tak, že vy osobně nebudete kampaň aktivistů a jejich požadavky řešit?
Můj postoj je naprosto jasný. Říkám, že nejsou fér a že je to naprostý faul proti těm, kteří jim před patnácti lety pomohli prosadit registrované partnerství.

VIDEO: Server Lidovky.cz nedávno přinesl reportáž z akce na podporu kampaně Jsme fér. Podívejte se, co si o případném manželství myslí sami příznivci uzákonění manželství pro homosexuály

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat