Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Poslanci řeší manželství pro homosexuály. ‚Je to zásadní pro stejnopohlavní páry, pro jejich děti‘

Česko

  19:31
PRAHA - Poslanecké návrhy na uzákonění manželství jako svazku muže a ženy i na uzákonění možnosti manželství pro stejnopohlavní páry budou čelit snahám o zamítnutí už v prvním čtení. Sněmovna obě předlohy projednává společně. Vzhledem k počtu přihlášek do debaty ve středu dolní komora diskusi o ústavní novele a novele občanského zákoníku nedokončí.

V Poslanecké sněmovně se projednával návrh o stejnopohlavním manželství. foto:  Petr Topič, MAFRA

Sněmovna neschválila požadavek předsedy Pirátů Ivana Bartoše, aby poslanci mohli projednávat předlohy i po 19:00, kdy obvykle končí jednací den. Poslanci se často přeli mezi sebou prostřednictvím krátkých takzvaných faktických poznámek. Do řádné debaty jsou aktuálně přihlášeny dvě desítky poslanců.

V Poslanecké sněmovně se projednával návrh o stejnopohlavním manželství.
Aktivisté před Poslaneckou sněmovnou.

„Novela je zásadní pro stejnopohlavní páry, pro jejich děti,“ uvedla předlohu o manželství i pro homosexuály Radka Maxová (ANO). Podepsalo ji 46 poslanců ze šesti sněmovních klubů, konkrétně ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Hlavní autor návrhu na ústavní ochranu manželství jako svazku muže a ženy Marek Výborný (KDU-ČSL) naopak mluvil o manželství jako o konzervativní, ale nikoli přežilé hodnotě. „Manželství muže a ženy má typicky potenciál naplnit všechny hlavní funkce rodiny,“ uvedl. Tuto novelu listiny práv a svobod podepsalo 37 poslanců z KDU-ČSL, hnutí ANO, ODS, ČSSD, TOP 09 a STAN.

„Hájíme tady hodnoty. Hodnoty jsou pro mě svoboda a rovnost,“ podpořil v následné debatě uzákonění manželství všechny páry Bartoš, který navrhl zamítnutí ústavní novely Výborného. Požadavek na zamítnutí možnosti manželství pro všechny páry naopak vzešel od poslanců ODS. „Manželství je svazkem muže a ženy, samo slovo manželství vzniklo ze slov muž a žena,“ řekla Zuzana Majerová Zahradníková (ODS). Následně se také tázala, co přijde příště. „Sňatky s dětmi? Polygamie?“ ptala se.

Poslanec TOP 09 Dominik Feri zase zdůraznil, že tradiční rodinu neohrožují stejnopohlavní manželství, ale rozvody. Jiří Dolejš (KSČM) mluvil o vývoji společnosti a o symbolickém zrovnoprávnění homosexuální menšiny. „Vývoj a progresivní vývoj je možný, ale to neznamená, že je správný,“ podotkl k tomu předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Patrik Nacher z hnutí ANO připomněl, že chystá návrh, který by vedl k narovnání práv všech párů, u stejnopohlavních by se ale nejmenovalo manželství.

Otázka ochrany rodiny

Předseda SPD Tomio Okamura se vyslovil pro Výborného návrh. Varoval, že uzákonění manželství pro homosexuály by mohlo vést do budoucna ke zrušení definice pohlaví. „Připadá mi za hranou tahat sexualitu do politiky. Muž bude mužem vždy a žena ženou,“ prohlásil. Poslankyně ANO Karla Šlechtová Okamurovi opáčila, že se neřeší sexualita, ale rovnost a rovnoprávnost.

Novela občanského zákoníku předpokládá, že homosexuálové by měli v manželství stejná práva a povinnosti, jako mají v manželství žena a muž. Registrované partnerství, do něhož mohou homosexuálové vstupovat nyní, by jako institut zaniklo.

Cílem návrhu v podstatě konkurenčního ústavního zákona je podle předkladatelů doplnit ochranu rodiny o ochranu jednoho ze základních stavebních prvků úplné rodiny, za který pokládají manželství muže a ženy. Autoři poukazují na historické zakotvení manželství jako v zásadě trvalého svazku jednoho muže a jedné ženy zejména v evropském civilizačním okruhu.

Sněmovna ovšem úvodní debatu o uzákonění možnosti manželství pro homosexuály a opačné novely stvrzující manželství jako svazek muže a ženy nedokončila.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!