Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Poslanci projednají naráz manželství pro všechny i ochranu svazku muže a ženy

Předsedkyně Sněmovny za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová foto:  Petr Topič, MAFRA

Šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 prosadila projednávání změny občanského zákoníku, která by umožnila manželství pro všechny, již na právě probíhající schůzi. Šéf poslanců ODS Marek Benda kontroval tím, že se bude zároveň řešit změna Listiny základních práv, která by naopak zakotvila manželství výhradně jako svazek muže a ženy.
  13:25aktualizováno  17:18

Není jasné, zda na této schůzi Sněmovny dojde i na hlasování o obou návrzích.

Šéfka Sněmovny tvrdí, že se poslanci k jednání o návrhu, na který čeká LGBT komunita, dostanou. Body, které jsou v programu před změnou občanského zákoníku, označila Pekarová Adamová za nekonfliktní.

Pro návrh šéfky Sněmovny jednat o změně občanského zákoníku hlasovalo 109 ze 171 přítomných poslanců. Pro hlasoval poslanci ANO, STAN, TOP 09, Piráti, několik poslanců ODS a jediný lidovec.

To, že se má projednávat souběžně i návrh zakotvující manželství výhradně jako svazek muže a ženy, bylo poslanců o něco víc – 117 ze 175 přítomných poslanců z ANO, ODS, KDU-ČSL a SPD, ale i někteří z TOP 09.

Jen ANO tedy hlasovalo současně pro oba návrhy a právě postoj opozičního hnutí, které má nejsilnější klub ve Sněmovně, je tak největším otazníkem.

Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan před tím navrhoval, aby zákon umožňující manželství pro osoby stejného pohlaví byl projednáván v září.

„My tento návrh podporujeme, cítíme apel společnosti. Ale my ho nechceme jen projednat, my ho chceme schválit,“ řekl Rakušan. To, že je návrh zákona třeba nejen projednat, ale i schválit, řekla před schůzí Sněmovny také místopředsedkyně Sněmovny za Piráty Olga Richterová.

Již ve středu bude Sněmovna projednávat změnu zákona o matrikách, podle níž mají moci páry osob stejného pohlaví vstoupit do registrovaného partnerství na jakémkoli matričním úřadě. Nyní je možné partnerství uzavřít na 14 vybraných matrikách.

Podle Jiřího Navrátila z KDU-ČSL je to krok směřující k narovnání práv sexuálních menšin, i když nejde o manželství. „Registrujeme auta, registrujeme rybáře, registrujeme se ve spolcích,“ dal lidovecký poslanec najevo, že on osobně nepovažuje termín registrované partnerství za šťastný.