Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Neočkované čeká přísnější návrat z Bulharska či USA, povinný je test a izolace. Vakcinovaným stačí formulář

Digitální certifikát foto: iDNES.cz

Od pondělí se ztíží návrat do České republiky z Bulharska, Lichtenštejnska, Monaka, Španělska a Švýcarska. Země se posunují na cestovatelské mapě do kategorie s vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Do zemí s velmi vysokou mírou rizika přibude Černá Hora, Kosovo, Libanon, Severní Makedonie, Izrael a USA. Naopak snadnější návrat čeká přijíždějící z Malty a Nizozemska.
  17:44

Změny proběhnou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka. Povinnost testování a samoizolace po návratu se netýká lidí, kteří mají dokončené očkování nebo mají potvrzení o tom, že v posledních 180 dnech prodělali covid-19. 

Mobilní týmy budou očkovat na borůvkových hodech i závodech dračích lodí

Ministerstvo zdravotnictví přichází s pravidelnou aktualizací seznamu zemí podle míry rizika nákazy. To určuje základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí. Mapa cestovatele je také na webu ministerstva zahraničí.

K zelené kategorii, tedy zemím s nízkým rizikem nákazy patří v Evropě Albánie, Bosna a Hercegovina, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Vatikánský městský stát. Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Brunej, Hongkong, Japonsko, Jordánsko, Korea, Kanada, Katar, Macao, Nový Zéland, Saudská Arábie, Singapur nebo Tchaj-wan.

Do oranžové kategorie značící střední míru rizika patří Lucembursko, Rakousko, Itálie, Finsko, Německo, Norsko, Slovinsko a také portugalská Madeira. Nově se do zemí se střední mírou rizika ze zelené kategorie přesunuje Chorvatsko, Lotyšsko, Nizozemsko a Německo; z červené potom Malta a Nizozemsko.

U zeleně a oranžově označených zemí musí cestující vyplnit příjezdový formulář a být testován před vstupem do ČR nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

ČR je v EU podle nákaz za 14 dní páté nejméně zasažené, nejhorší je Kypr

Do červené kategorie zemí s vysokým rizikem nákazy od pondělí patří Andorra, Bulharsko, Belgie, Dánsko, Irsko, Island, Litva, Lichtenštejnsko, Monako, Estonsko, Francie, Řecko, San Marino, Švédsko, Švýcarsko, Španělsko vč. Kanárských ostrovů a Portugalsko vč. Azorských ostrovů.

Tmavě červený Izrael a USA

Do tmavě červené kategorie značící velmi vysokou míru rizika spadají ostatní země, z členských zemí EU se jedná o Kypr a španělské Baleárské ostrovy. Ze zelené kategorie zemí mimo Evropu se do tmavě červené kategorie přesunuje Černá Hora, Izrael, Kosovo, Libanon, Severní Makedonie a Spojené státy americké.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí být dotyčný člověk v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Podmínky při návratu se netýkají osob, které mají dva týdny ukončené očkování nebo v posledních 180 dnech prodělaly onemocnění covid-19. Zůstává ale povinnost vyplnit příjezdový formulář.

V Německu začala čtvrtá vlna pandemie. Svět hlásí 4,4 milionu obětí covidu

Resort lidem důrazně nedoporučuje cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, důvodem je šíření nových mutací koronaviru. Konkrétně se jedná o Brazílii, Kolumbii, Mosambik, Nepál, Paraguay, Peru a Tanzánii.Po návratu z těchto zemí mají lidé povinnost setrvat deset dní v samoizolaci a jít na PCR test.

Nově se uznává také certifikát k očkování občanům třetích zemí, kteří mají dokončené očkování z mimounijní země látkou schválenou Evropskou agenturou pro léčivé přípravky nebo Světovou zdravotnickou organizací. Novinkou je také umožnění příjezdu a podání žádosti o vízum rodinným příslušníkům občanů ČR nebo ostatních členských států EU.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...