31. března 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

MAPA DÁRCŮ: Franzovi přispěl východ Čech, Ostravsko posílalo peníze Fischerové

Mapa dárců, kde přispěli Franzovi a Fischerové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mapa dárců, kde přispěli Franzovi a Fischerové | foto: Lidovky.cz

PRAHA UVNITŘ MAPY - Všichni prezidenští kandidáti již odevzdali své účetnictví do Senátu. Server Lidovky.cz vám nyní přináší první část detailního přehledu, odkud putovaly peníze na účty uchazečů o křeslo hlavy státu.

Franzův severovýchod

Vladimír Franz dostával dary z míst, kde bodoval i ve volbách. Při pohledu na mapu je zřejmé, že kromě Prahy získal skladatel finanční podporu především ze severovýchodních a jihozápadních Čech. Na jihu, kde Franz ve volbách v několika obvodech dokonce vyhrál, kupodivu příliš finanční darů nezískal. 

Oproti ostatním kandidátům má však Franz příjmy velice rovnoměrně rozloženy po celé republice. Co do počtu dárců v Praze se sice nemůže rovnat  s Karlem Schwarzenbergem, oproti ostatním kandidátům však jeho výsledek není špatný. Celkem dostal skladatel finanční dar od 220 podporovatelů. Poměrně překvapivě také z jihovýchodní a severovýchodní Moravy. Nejčastěji darovanou částkou bylo 500 korun (Franz ji dostal celkem 40krát).

Po kliknutí myší na označené místo zjistíte výši daru a jméno dárce. Dary nad 10000 včetně jsou označeny velkou ikonou. Přesná adresa je z důvodu ochrany osobních údajů skryta. 

Nejen lidovecké bašty

Finančně i voličsky se Zuzana Rithová mohla spolehnout na tradiční lidoveckou baštu - jihovýchodní Moravu. Překvapivě početnou skupinu podporovatelů, kteří byli ochotni přispět na její kampaň, však Roithová našla také na Vysočině a na severu Moravy, kde ve volbách propadla. Několik příspěvků europoslankyni dorazilo také z okolí Náchoda, tedy opačného koutu republiky. Na její účet přispělo celkem 215 příznivců. Nejčastěji Roithové darovali částku 1000 korun (celkem 59krát). 

Fischerové přispěly jižní Čechy i Havířov

Táňa Fischerová neoperovala na účtu s vysokými částkami. Mezi jejími přispěvateli tak lze najít především drobnější dárce. Kromě Prahy a Brna Fischerové přispíval především jih Čech. Peníze jí na účet přišly z Plané nad Lužnicí, Českých Budějovic nebo Strakonic.

Fischerová ve volbách zvítězila v jediné obci -  Březině. Odtud však bývalé poslankyni nepřišla ani koruna. Překvapivě početný tábor platících podporovatelů má herečka kupodivu i v Havířově, nebo Frýdku - Místku. Fischerové přispělo jen 82 dárců a to částkou od 50 do 10000 korun.

Data, částky a adresy byly čerpány z konečného vyúčtování prezidentských kandidátů. Do souhrnu byly započítávány pouze dárci s kompetními údaji. Přemysl Sobotka a Jana Bobošíková dokumenty s adresami svých donátorů na internet neumístili.


Karel Hrubeš, mtrMiluše Trefancová, spaŠárka Pálková, mačMartina Černotová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz