Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Mapa hazardu: podívejte se, která česká města mají nejvíc automatů na obyvatele

Hazard (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hazard (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

PRAHA Městskou část Praha 1 spojuje s městy, jako je Mikulov, Aš, Napajedla či Mariánské Lázně, jedna statistika. Jak ukazuje analýza Nadačního fondu proti korupci, mají největší počet automatů na obyvatele. V případě první městské části je to na české poměry rekordních 46 automatů na tisíc obyvatel.

V žebříčku samospráv s více než pěti tisíci obyvateli je Praha 1 coby městská část ve studii s názvem Vliv tvrdého hazardu na kriminalitu výjimkou. Centrum metropole hojně navštěvované cizinci se vedle 39 měst také vymyká počtem hracích automatů. Na tisíc obyvatel jich vychází bezmála 46.

Mikulov, Aš, Napajedla,...

V druhém Mikulově je to necelých 45, v Aši, který se obsadil třetí místo, je pak na tisíc obyvatel 24 hracích strojů registrovaných u ministerstva financí. Na posledním, čtyřicátém, místě nelichotivý žebříček uzavírá město Planá, v němž na tisíc obyvatel vychází dvanáct automatů.

Ze seznamu čtyř desítek měst, které autoři studie - analytik Nadačního fondu proti korupci Janusz Konieczny a analytička sdružení Naši politici Šárka Trunkatová – nazývají „nejhazardnějšími“, se vynořují dvě ohniska hazardu v Česku. A to západní Čechy a Moravu (všechny výsledky najdete v následující mapě).